Жене су носиоци у више од 30 одсто укупно пријављених пољопривредних домаћинстава у Србији, а најчешће се баве производњом органске хране, производњом поврћа и цвећа у пластеницима, прерадом пољопривредних производа, пчеларством и сеоским туризмом.
„Тај број расте, а министарство пољопривреде подстиче њихово економско оснаживање додатним бодовима и кредитима са каматном стопом од један посто, као и правилницима за сваки део пољопривредне производње“, рекла је државна секретарка министарства пољопривреде, шумарства и водопривреде Ливија Павићевић.
С друге стране, жене чине већину породичне радне снаге на сеоским газдинствима, готово 60 одсто, а њихов удео је још већи у мањим газдинствима – 64 одсто, преноси Бета.
Павићевић је навела да пројекат Конкурентне пољопривреде Србије који се спроводи у сарадњи са Светском банком значајно доприноси оснаживању жена у руралном подручју, јер сваки трећи подносилац захтева у прва два јавна позива је жена, односно 482 жене су добиле бесповратна средства да развијају своја домаћинства и пољопривредну производњу.
Она је казала да од 1.136 корисника „ИПАРД“ програма чак 38 посто чине жене, односно 479.
Шеф кооперације Делегације ЕУ у Србији Никола Бертолини је рекао да је трећина буџета Европске уније посвећена очувању села и пољопривреде.
Он је казао да се у Србији десет година спроводи „ИПАРД“ програм са различитим мерама подршке пољопривредницима и навео да је данас на располању 288 милиона евра из ЕУ за развој пољопривреде у Србији.
Нова економија