Обука за младе је замишљена и реализована као оспособљавање младих за волонтерски рад и вршњачку едукацију, како би учесници својим другарима из средње школе и 7. и 8. разреда основне школе могли да пренесу искуство и стечено знање о пружању подршке деци са сметњама у развоју, нарочито у кризним ситуацијама.
Како наглашава координаторка пројекта и председница Златиборског круга, Зорица Милосављевић, за реализацију обуке су изабране особе са великим искуством у раду са младима и са знањем о потребама и правима деце са сметњама у развоју, Јелена Жунић Цицварић из Ужичког центра за права детета и Александра Мутавџић из основне школе „Миодраг В. Матић” за образовање деце са сметњама у развоју у Ужицу. Оне су учесницима кроз теоријски и практичан рад представиле специфичан положај особа са инвалидитетом и сметњама у развоју, везано за остваривање основних људских права и потреба и тешкоће у кретању, информисању, образовању и социјализацији.
Јелена Жунић Цицварић истиче да су учеснице биле активне и јако заинтересоване за рад и да су све три радионице протекле у креативној атмосфери, а да су након ове обуке оне спремне за даље учење и учешће у волонтерским активностима у оквиру Дневног боравка за децу са сметњама у развоју „Зрачак“ у Чајетини.
Обука за младе волонтере је део едукативног програма за релевантне групе укључене у побољшање положаја особа са сметњама у развоју у општини Чајетина и проналажење адекватних одговора на њихове потребе у ванредним ситуацијама, што је и циљ пројекта Партнерство у заједници – решење кризе. Златиборски круг, који је пружалац услуге социјалне заштите Дневни боравак за децу са сметњама у развоју у Чајетини, осмислио је овај пројекат како би се пронашао систематски приступ проблему подршке особама са сметњама у развоју и њиховим породицама у време ванредних и кризних ситуација.
Циљ Златиборског круга ће се остварити и израдом Протокола за пружање подршке особама са сметњама у развоју у кризним ситуацијама, а свим планираним обукама се обезбеђује континуирана подршка деци са сметњама у развоју и њиховим породицама у здравству, образовању, социјалној заштити али и кроз вршњачку едукацију и волонтеризам младих.
Пројекат „Партнерство у заједници – решење кризе” је пионирски подухват у Србији и служиће као пример добре праксе за унапређење и побољшање положаја особа са сметњама у развоју у локалној заједници, у Србији и ширем окружењу. Пројекат траје годину дана, до половине новембра 2023. а подржавају га Европска унија и Влада Републике Србије кроз програм ЕУ ПРО Плус.
Глас западне Србије