Жетва пшенице почиње за две седмице, а силоси са старим родом су пуни, јул ће дочекати са 700.000 тона пшенице и бар два милиона тона кукуруза, тако да је велико питање где ће се и како сместити нови род пшенице који би према првим назнакама могао да буде и до три милиона тона.
Осим тога, од почетка рата у Украјини на снази је забрана извоза пшенице и кукуруза, односно за њихов извоз уведене су квоте, тако да је на месечном нивоу био могућ извоз 150.000 тона кукуруза и 220.000 тона пшенице.
Директорка Жита Србије Сунчица Савовић каже за Данас да нема назнака да ће бити укинута забрана извоза у потпуности, али напомиње да би онда Влада на сутрашњој седници требало да дозволи тромесечне квоте.
“Немогуће је логистички овако радити јер су и пшеница и кукуруз робе којима се термински тргује и да су околности нормалне сада би се потписивали уговори за продају новог рода кукуруза који је тренутно трава. Ово је јединствен случај у трговини пшенице да ни две недеље пред жетву нама није позната откупна цена, која зависи од извозне, а извозну немамо јер извозници не знају шта их у јулу чека, какве мере је спремила Влада. У тој недоумици чекамо сутрашњу седницу Владе”, каже Савовић и напомиње да је следеће недеље период за предавање захтева за извоз у оквиру квота за јул.
Она каже да ће се нови род пшенице који би требало да буде неких три милиона тона ускладиштити, али подсећа да су силоси су пренатрпани и као такви идеални за појаву штеточина
“Од старог рода остало нам је 900.000 тона пшенице, у јуну очекујемо да се извезе колико је дозвољено 91.000 тона и остатак од маја од 56.000 тона и када се то одузме, у нову тржишну годину улазимо са историјски рекордним залихама пшенице од 700.000 тона”, наглашава наша саговорница.
Она каже да у овом тренутку заиста касно, да ништа не може да се уради и да је једино решење да се квоте споје.
“Пробали смо да добијемо повећање квота, то није успело, наш предлог је да се онда споје квоте и да до краја септембра буду за кукуруз три пута по 150.000 тона, а за пшеницу три пута по 220.000 тона. Ако би се квоте спојиле у тромесечне то би омогућило оптималније услове за рад и допустило извозницима да мало слободније купују пшеницу и кукуруз и делимично би олакшало и стање у силосима”, истиче Савовић и додаје да ће ако Влада то не усвоји опет бити у вакууму до следеће седнице Владе.
Данас
