ОГЛАСНА ТАБЛА
ЗЛАТИБОРСКЕ ВЕСТИ ФОТО РАЗГЛЕДНИЦА

Волијера за фазане у Кривој Реци

Ловачко удружење Златибор је у селу Крива река изградило волијеру, својеврсно хранилиште за фазане. Ова птица, сродник кокошке, није присутна у природи у чајетинском ловишту, а јединке које су у волијери биће подложне тзв. полигонском лову.

Према планским документима ЛУ Златибор има могућност полигонског лова фазана, који би се показао као алтернатива у случају проширења епидемије афричке куге и евентуалне забране лова на дивље свиње.

„Волијера је у најнижем делу ловишта, на надморској висини од неких 650 метара. У овом подручју има жита и као такво оно одговара фазану. Рачунам да нећемо одстрелити све јединке које се пусте, па ћемо свакако пробати и са насељавањем фазана у природи“, каже Горан Радовић, управник Ловног подручја Златибор.

Волијера заузима простор од 1000 квадратних метара и у њој је присутно око 160 јединки фазана. Прописани простор по јединци је од два до четири квадратна метра.

„Има периода у којима морају да приме лекове за чишћење од паразита, зато су волијере захвалне. Са друге стране, неопходно је да имају довољно простора за кретање, јер фазани у волијерама некада нису добро оперјали или немају репове. Наши, срећом, све то имају и презадовољан сам њиховим здрављем и стањем“, додаје Радовић.

Осим препелице и патке у ловишту Златибор није се организовао лов на птичје врсте. Из тог разлога у удружењу желе да и фазан постане присутан у ловишту, а евентуално насељавање вршило би се изван подручја Парка природе Златибор, јер се ради о алохтоној врсти.

„Код нас су људи навикли на псе гониче, а фазан се лови уз птичаре. Али, млађи ловци који путују по Србији су све заинтересованији за лов на птице. Зато је боље имати у понуди фазана из вештачког узгоја него вршити притисак на неке врсте птица које су ређе присутне у природи“, каже Милун меловић из стручне службе ЛУ Златибор.

Фазан није аутохтона животиња у Србији, у коју је донет из Азије, у 19. веку, а у ловиштима Шумадије и Источне Србије је ловна врста више од 100 година. Ова врста дивљачи константо се уноси у ловишта, јер је на самом дну ланца исхране.

Верује се да оно што је опасност по птице широм Србије, а то је тровање, не би требало да утиче на јединке фазана које би живеле у ловишту Златибор, јер је пољопривреда у златиборском крају слабо заступљена, а у нижим подручјима ове планине ратари углавном користе сертификоване врсте семена.

Златибор прес

Komentari

НАЈНОВИЈЕ ВЕСТИ

Почела исплата 15.000 динара – Ево како и где подићи новац

ОГЛАСНА ТАБЛА

„Свет какав желиш“: Српски стреет арт уметници осликали мурал у Ужицу

ОГЛАСНА ТАБЛА

Један студент уписао смер за наставника хемије, ко ће да предајe деци у школама

ОГЛАСНА ТАБЛА

Преглед стручног консултанта са Медицинског факултета из Београда – ендокринолога 13. и 14. септембра

ОГЛАСНА ТАБЛА

Данас је велики празник – Усековање главе Светог Јована Крститеља

ОГЛАСНА ТАБЛА

Параолимпијска медаља стигла у Ужице! Небојши Ђурићу и Милошу Зарићу приређен дочек на Пори ( ВИДЕО)

ОГЛАСНА ТАБЛА

У ужичком породилишту рођенo пет беба

ОГЛАСНА ТАБЛА

Ред кише, ред сунца – температура јесења

ОГЛАСНА ТАБЛА

Одржан регионални састанак предшколских установа за територију школских управа Ужица и Чачка

ОГЛАСНА ТАБЛА