Према подацима сајта Ај-кју ер ваздух је јутрос (09.00) веома нездрав у Ужицу, Чачку, Новом Пазару и Горњем Милановцу. То значи да је индекс загађености премашио 200. У Београду ваздух нездрав са индексом 164, наводи се на сајту Ај-кју ер.
Индекс загађености говори да је, концентрација ПМ2,5 честица у Чачку тренутно 45,8 пута већа од годишње референтне вредности СЗО за квалитет ваздуха.
У Београду је индекс загађености 164, или 16,3 пута већа од оне коју прописује СЗО као рефернтну вредност.
Најзагађенији главни град на свету јутрос је Сарајево. Ај-кју ер наводи да је индекс загађености у том граду 218.
Када је ваздух „јако загађен“ озбиљне здравствене тегобе се могу очекивати и код здравих
особа и у осетљивим групама популације, наведено је на сајту. Осетљиве групе су стари, деца, особе са обољењима срца и плућа.
Препорука је да се избегавају све физичке активности у спољашњој средини, да се скратити боравак на отвореном и преусмери обављање уобичајених активности у затворени простор док се не побољша квалитет ваздуха.
Такође, не препоручује се отварање прозора и проветравање како загађен ваздух не би продро унутра.
Индекс загађености ваздуха формира се на основу испитивања концентрације шест главних загађивача: ПМ-2,5 честица, ПМ-10 честица, угљен-моноксида, сумпор-диоксида, азот-диоксида и озона у нивоу земље.
ПМ честице од 2,5 микрона су најопасније јер су најмање. Оне настају сагоревањем фосилних горива – ауспуси аутомобила, грејање на дрва и угаљ.
Лако продиру у тело људи и, уколико се наталоже, могу изазвати кардиоваскуларне проблеме и проблеме дисајних органа.