ОГЛАСНА ТАБЛА
СРБИЈА ФОТО РАЗГЛЕДНИЦА

Већ месец дана људи се жале на тешке симптоме прехладе и вируса: Домови здравља пуни, а ево које све заразе тренутно харају Србијом

Јесен још није званично почела, али сезона прехлада, грипа и вируса увелико је у току.

Грађани широм Србије већ се жале на симптоме попут повраћања, болова у стомаку, малаксалости и повишену температуру. Ова сезона, међутим, носи са собом нове изазове како због нових сојева корона вируса, тако и због предвиђања да нас очекује изузетно хладна зима.

Услед наглог захлађења, кише и варирања топло-хладно, повећао се број прехлађених људи који траже помоћ лекара. Велики број људи који имају високу температуру, болове у грлу, мишићима и стомачне тегобе тражи помоћ у домовима здравља.

Прехладе се на великим окупљањима

Лекари упозоравају да људи долазе у поодмаклим фазама, а како је раније рекла доктора Бисерка Обрадовић тренутно су актуелне респираторне и стомачне тегобе, које изазивају рота и норо вируси који изазивају стомачне тегобе, као и аденовируси који изазивају прехладе.

Велики број људи прехладио се на окупљанима, прославама, па чак и на послу од већ прехлађених колега. Такође, не би требало заборавити ни то да је завршен летњи распуст, те да су се деца вратила у школске клупе и вртиће што повољно утиче на ширење прехлада.

Ивана Стефановић, докторка из Хитне помоћи раније је потврдила да последњих месец дана велики број људи зове Хитну помоћ и жали се на тегобе у виду дијареје и повраћања.

– Последњих месец дана људи нас зову и жале се на проблеме са стомаком, на дијареју и повраћање. Услед тих тегоба губи се доста течности из организма и важно је да пију електролите како би због стомачног вируса надокнадили изгубљену течност и избегли већу малаксалост, као и лекове против мучнине и повраћања – оценила је Стефановић раније за „Блиц“.

Ковида и даље има, откривен нови сој

Иако је пандемија ЦОВИД-19 завршена јављају се нови сојеви вируса. На Балкану, као и у остатку Европе, бележи се пораст броја случајева, а симптоми су често тежи него код ранијих варијанти. У претпоследњој недељи августа тестирано је 3480 особа, од којих је 1140 било позитивно.

Многи који су прехлађени сумњају на корону, а чини се и оправдано пошто је у свету летос регистрован нови сој XЕЦ, који се сада као пожар шири у свету. Регистрована код стотине пацијената у најмање 27 земаља у Европи, Северној Америци и Азији, а научници верују да би XЕЦ могла постати доминантна током зиме.

Као и актуелна варијанта „ФЛиРТ“, XЕЦ припада групи подваријанти омикрона.

Симптоми XЕЦ соја

Симптоми нове варијанте XЕЦ врло су слични симптомима који се иначе јављају и код других подваријанти омикрона, као што су:

грозница
главобоља
повишена телесна температура
бол у грлу
кашаљ
губитак чула мириса
губитак апетита
умор
болови у телу
Четири најчешћа симптома XЕЦ-а:

висока температура
болови
умор
кашаљ или упала грла
Већина заражених се осећа боље већ након неколико дана, али опоравак може да потраје и дуже. Због тога истраживачи позивају на пажљивије праћење варијанте XЕЦ, како би се боље разумели њени симптоме.

Код суседа регистроване КЈУ грозница и колера

У Црној Гори, увођење ванредних епидемиолошких мера због КЈУ грознице додатно је повећало забринутост код грађана, јер је овај вирус изазвао панику међу становништвом.

Ради се о бактерији Цоxиелла бурнетии која се преноси са животиња на људе путем ваздуха преко контаминираних честица које могу прећи удаљеност до 500 метара.

Симптоми ове грознице подсећају на грип:

интензивна главобоља која нагло настаје
грозница
болови у мишићима и зглобовима
ноћно знојење
губитак тежине
мучнина и повраћање
Забринутост је настала због потврде да се у Бугарској појавила колера. Међутим, Славица Марис, специјалиста епидемиологије и начелница Јединице за контролу и превенцију заразних болести у Градском заводу за јавно здравље у Београду, раније је рекла да нема места паници.

– Немамо локалну трансмисију, значи ова особа је Индијац, она је допутовала из Индије, у Индији имамо колеру. У Европи се само бележе импортовани случајеви, појединачни и то јако ретко, јер ипак у Европи свима је обезбеђена безбедна вода за пиће – објаснила је раније Марис.

Главни симптом је дијареја, која даље доводи до дехидратације. Докторка објашњава да се толико изгуби течности и електролита, да је неопходна што хитнија реакција надокнаде течности. Адекватно лечење је неопходно, јер услед неадекватних услова долази до смрти.

Могућа ледена зима

Уз све здравствене изазове, стручњаци најављују и да нас очекује једна од најхладнијих зима последњих година. Ниске температуре могу додатно ослабити имунитет, чинећи људе подложнијима вирусима.

Због тога је важно да рањиве групе људи, старији, хронични болесници и мала деца превентивно поведу рачуна о здрављу како би се смањио ризик од компликација.вропски портал о временској прогнози „Севере Wеатхер Еуропе“.

Код деце су уобичајени висока температура, повраћање и дехидрација, док старији пацијенти могу развити тешке респираторне проблеме или срчане компликације.

Шта саветују лекари

Кључну улогу у овој борби играју сами грађани, који морају предузети све потребне мере да би заштитили себе и своје најближе. То је и раније за „Блиц“ истакла и докторка Бисерка Обрадовић, која каже да је током прелазног периода са лета на зиму када температуре варирају важно да се људи облаче у складу са временом напољу.

– Дакле, да бисмо избегли прехладе требало би да једемо свеже воће и поврће, да имамо нормалну физичку активност и редован сад. Такође је важно и да се облачимо у складу да спољном температуром. Јутра су хладна, па се тада убундамо, а преко дана је топло, и тада не би требало да нас мези да скинемо вишак одеће и носимо га. У супротном може доћи до топлотног удара јер се организам бори да снизи температуру тела. Тада се сужавају крвни судови, и може да дође до колапса – оценила је раније Обрадовић.

Уз комбинацију прехладе, нових сојева ковида и долазеће хладне зиме, све указује на то да ће сезона болести ове године бити изузетно тешка. Правовремена превенција и брига о здрављу сада су важнији него икада.

Блиц

Komentari

НАЈНОВИЈЕ ВЕСТИ

Љубав дечака и ланета која ће вас потпуно разнежити (ВИДЕО)

ОГЛАСНА ТАБЛА

Министарка просвете позвала синдикате да наставе дијалог: За раст плата од 12 посто нема новца

ОГЛАСНА ТАБЛА

Нова превара у Србији: ЕПС упозорава грађане – не наседајте

ОГЛАСНА ТАБЛА

“Југословенка” у суботу у Градском културном центру

ОГЛАСНА ТАБЛА

“Где живе истина и правда ?” слоган ЈПФ “Без превода” (ВИДЕО)

ОГЛАСНА ТАБЛА

Дружење деце са песником Александром Јањушевићем

ОГЛАСНА ТАБЛА

HIGHLANDER Муртеница од 4. до 6. октобра

ОГЛАСНА ТАБЛА

У суботу, 5. октобра, кампања „Дај педалу раку“

ОГЛАСНА ТАБЛА

Отворена изложба „Америчка медицинска мисија за српску војску у време Великог рата“

ОГЛАСНА ТАБЛА