Многи воле 1. мај да прославе у природи, али важно је знати где сме да се проводи време током празника.
Ближи се празник који многи Срби обожавају због дружења и роштиљања у природи, а из „Србијашума” упозоравају да се правила о роштиљању у природи морају поштовати као и да се људи крећу по обележеним стазама. Гордана Јанчић из ЈП „Србијашуме” рекла је за „РТС“ да је то предузеће надлежно за површину од око 900.000 хектара шума и шумског земљишта,
„Ми имамо довољно запослених који су, пре свега, уредили та места, поставили одговарајући мобилијар и оно што је најважније – поставили су и посебна ложишта за оне који желе да роштиљају. Такође, у оквиру превентивних мера вршимо контроле свих тих места која су посебно назначена да су за посетиоце. Проверавамо да ли су постављени знаци упозорења да је забрањено ложење ватре у шуми и на тим местима, осим на местима која су посебно обележена и назначена“, каже Јанчићева.
Она даље говори да постоје посебно обележене пешачке стазе, као и планинарске стазе. Наводи да има и места где су видиковци.
„Исто тако и на тим информативним таблама, где ми дајемо информације о самом локалитету, дајемо и информације шта је забрањено и у случају да дође и до појаве шумског пожара, кога могу позвати и како да реагују“, додаје Јанчићева.
Објаснила је како се понашати ако нема информативних табли. Истакла је то због оних који воле да се осаме.
„Он мора да води рачуна и о својој безбедности, а исто тако мора да води рачуна и да не наруши природу. Значи, није само предвиђено да се на местима које су обележена борави, али управо ови апели преко средстава медија служе да ми њих упозоримо, да они могу слободно шетати, али да морају бити одговорни према природи“, подвлачи Јанчићева.
Јанчићева упозорава да се не сме бацити пикавац, не сме се ложити ватра. Строго је забрањено ложење ватре чак и на простору од 200 метара удаљености од руба шуме. И по закону о шуми, и по закону о заштити природе, и по закону о дивљачи и лову, то је строго кажњиво, истиче.
„Ми имамо чуварску службу која врши појачану контролу и за све оне које откријемо или ако дође до пожара – пријавимо надлежним органима у Министарству унутрашњих послова, предвиђене су и одговарајуће казне“, каже Јанчићева и напомиње да је само паљење ватре на одређеном месту кажњиво.
Уколико изазовете пожар, спроводи се истрага. Јанчићева каже да је најчешћи узрок човек и то су углавном ситуације када се пикавац или ватра не угасе прописно.
„Апелујемо да се не ложи, да се место где смо боравили остави обезбеђено, као и да се отпад не оставља већ одложи“, наводи Јанчићева.
Извор: ГЗС/Мондо