У саобраћајним несрећама у Србији месечно страда једно дете а 110 бива повређено док на годишњем нивоу у удесима погине 110 особа старости од 15 до 30 година, речено је јуче у Крагујевцу на трибини поводом Светског дана жртава саобраћајних незгода.
Србија је, по речима учесника трибине, међу три најлошије пласиране европске земље по стању безбедности саобраћаја и за европским просеком у тој области заостаје 15 а за Шведском 20 година.
“Годишње у незгодама изгубимо 110 младих од 15 до 30 година старости, скоро 7.000 што теже, што лакше повређених. Константно губимо младу снагу овог друштва који су директно убијени у саобраћајним незгодама”, рекао је на трибини мастер инжењер саобраћаја са Института за урбану мобилност Игор Велић.
Он је казао да друштвено-економски трошкови саобраћајних незгода на годишњем нивоу износе 4,1 милијарду евра.
Према речима Велића, модел активне безбедности саобраћаја који је дао најбоље резултате у Европи, такозвана Одржива урбана мобилност, подразумева да се град прилагоди човеку, а не машини, а приоритет су рањиви учесници у саобраћају, деца, пешаци, бициклисти и особе са инвалидитетом.
“Све оно што је у Европи дало резултате ка смањењу саобраћајних незгода и заштите људских живота, код нас политичка и стручна елита одбија да прихвати и примени. Зато ми немамо бициклистичке стазе, немамо зоне споредног саобраћаја, улица је дизајнирана тако да само задовољи потребе за мотосаобраћај”, каже Велић.
Извор: Радио Луна/Златибор прес