У Србији су од почетка године убијене 24 жене, изјавила је данас координаторка Сигурне куће Весна Станојевић и истакла да би увођење појма фемицид као засебног кривичног дела био важан корак у превенцији убијања жена, јер тренутне казне не спречавају насилнике да почине одређена кривична дела.
Станојевићева је рекла да жене у Србији често не пријављују насиље због осуде друштва, као и због страха од неадекватне казне коју ће насилник добити након пријављивања насиља.
“Под један, плаше се насилника и плаше се тога да наше институције у неким моментима не раде онако како би требало. Да насилник неће бити осуђен, да ће се вратити кући, да ће да настави да прави проблеме, можда још у већој мери него што их је правио до тада. Жене не само што се плаше, него их је и срамота да кажу да трпе насиље, да кажу да су се некоме обраћале“, додаје она.
Напоменула је и да материјална независност жена утиче на одлуку жена да не пријаве родно-засновано насиље.
“Жене су у већини случајева на неки начин зависне од својих мужева или партнера, у смислу издржавања. Оне немају свој новац, не раде и увек очекују да ће се насилник променити и да ће бити бољи. Нажалост, тешко се то дешава. Ја за оволико године рада нисам чула да се насилник променио. Женама се мења ситуација, али само ако оне учине нешто“, рекла је Станојевићева.
Каже да Сигурна кућа у Београду има све што је потребно да би се жене осећале сигурно и како би безбедно могле да наставе свој живот, али да се одређени број жена који напусти Сигурну кућу, поново врати, а најчешћи разлог је наставак комуникације са насилником.
“Одређени број жена који користе Сигурну кућу, одлучио је да се врати јер су са насилником у комуникацији и онда добију информацију од њега да се то насиље више никада неће поновити. Нажалост, то обећање не буде увек испоштовано“, рекла је она.
Повереница за заштиту равноправности Бранкица Јанковић рекла је за Тањуг да је у Србији много тога учињено на побољшању положаја жена, али да фемицид као најтежи друштвени проблем остаје нешто на чему треба још увек да се ради.
Јанковићева је навела да је током 2022. године широм света убијено 89.000 жена, а у Србији од 2011. до 2023. године њих 406 и додаје да је неопходан национални механизам за праћење случајева насиља над женама.
„Потребан нам је ‘Фемициде wатцх’, не мора тако да се зове, али тај назив је прихваћен у осталим државама. То је тело које ће пратити распростањеност насиља, анализирати све случајеве и донети потребне одговоре на креирање безбедног места за живот“, рекла је Јанковићева.
Каже да су у току измене Кривичног законика и да ће неке од тих промена утицати на нарасле потребе друштва у овом домену.
Ооценила је да је посебан помак направљен ратификацијом Истанбулске конвенције 2013. године, као и доношењем Закона о спречавању насиља у породици 2016. године.
У Србији је у 2023. години убијено 28 жена и то у највећем проценту од партнера или блиске особе.
Извор: Тањуг