Србија је ових дана оборила један негативан рекорд. Овог пута није ни по броју нових ковид случајева, ни по цени енергената, него по броју ХИВ новозаражених особа.
У прошлој недељи позитиван резултат на ХИВ тест има више него претходне, а прошли месец је рекордан када је у питању број новозаражених ХИВ особа.
– Приметили смо да је знатно повећан број у последњих неколико месеци. Ово јесте аларматно, али није неочекивано, јер је доста мањи број људи тестиран током пандемије коронавируса 2020. и 2021. Приметили смо да тренд скока броја заражених траје неколико месеци. Сама корона је на нас утицала на начин да нам изазива стрес. Много људи је постало склоније алкохолу и наркотицима, па је и под утицајем тих супстанци ступало у сексуалне односе – каже Јелена Јавтовић из „Потента“.
Она је нагласила да је важно да се људи тестирају.
– Уколико се ХИВ детектује на време, спречиће се компликације и позитивна особа ће моћи сасвим нормално да живи, уз нормални животни век, а са адекватном терапијом неће моћи да преноси вирус даље – каже Јевтовићева.
У свету је ХИВ позитивних до сада око 60 милиона људи, а преминуло је више од 25 милиона, подаци су Уједињених нација и Светске здравствене организације.
У Србији око 3.000 људи живи са овим вирусом, поред којих има још од 400 до 1000 који не знају да су инфицирани.
Шта треба да знате о ХИВ вирусу?
Основни ризици за пренос
- сексуални контакт (анални, вагинални или орални) без кондома
- контакт оштећене коже са зараженом крвљу (најчешће употребом коришћеног прибора за убризгавање дроге, а ређе дељењем прибора за личну хигијену (четкица за зубе, бријач) и употребом коришћеног прибора током тетоваже, пирсинга или акупунктуре)
- са мајке инфициране ХИВ-ом на бебу током трудноће, порођаја и дојења
Како се ХИВ не може пренети?
- путем ваздуха (кашљањем, кијањем, руковањем, грљењем, љубљењем и другим уобичајеним контактима)
- боравком или радом у истој просторији, додиривањем предмета (телефона, компјутера, новца)
- коришћењем јавних тоалета, базена
- употребом истог прибора за јело, пешкира, постељине
- уједом комараца и других инсеката током уобичајене неге болесника инфицираног ХИВ-ом
- пљувачком, сузама или знојем који није помешан са крвљу ХИВ позитивне особе
Где можете да се тестирате на ХИВ?
- У 25 Центара за јавно здравље у Србији нуди се тестирање на ХИВ
- Тестирање нуде и неке од организација, попут Асоцијације Дуга, Удружења Превент или Организације Јазас
- Мноштво приватних медицинских лабораторија нуди и тестове на ХИВ
Када урадити тест на ХИВ?
- Антитела која тестирањем „тражимо“ у крви да би се утврдило да ли је неко инфициран ХИВ-ом се не појављују сат, два или дан након инфекције
- Најчешће се могу открити тек након шест до десет недеља од тренутка последњег ризика (то је такозвани „период прозора“)
- Пре истека овог периода, може се десити да резултати теста на ХИВ буду негативни, иако је особа инфицирана и може пренети ХИВ другој особи.
- Ако су резултати теста били негативни на ХИВ последњи пут када сте тестирани, можете бити сигурни да сте још увек негативни, односно да нисте инфицирани ХИВ-а ако нисте били потенцијално изложени ХИВ-у од последњег теста
Извор:Новости онлајн