Ako ne znate gde da provedete odmor, nije na odmet znati da je u Turskoj inflacija i cene su pristupačnije nego ikada do sad.
Čuveni turski doner, koji je poput grčkog girosa, košta 1,3 evra. Međutim, većina prodavaca za 1,5 evra uz doner i priloge daju i konzervu soka.
U Turskoj je sezona 2021. godine počela sa policijskim časom. Naime, trenutno od 21 čas u Turskoj je na snazi zabrana kretanja, ali to ne važi za turiste koji mogu da se kreću gde god požele.
Turska priznaje zeleni pasoš
Da bi ušli u Tursku našim turistima je neophodan „zeleni kovid pasoš“ ili PCR test ne stariji od 72 sata. Oni koji žele mogu da se testiraju na aerodromu u Antaliji gde košta 30 evra, a šalteri se nalaze na samom izlazu iz zgrade. Međutim, moraće da ga urade i u povratku, na recepciji hotela.
Takođe, potrebno je i kovid-osiguranje i obrazac koji se popunjava onlajn i sadrži desetak lakih pitanja. Najmudrije je odštampati sva dokumenta i poneti sa sobom.
Pošto je u Turskoj inflacija cene su bolje nego ikada! Za 100 evra dobija se 1.000 lira što je dovoljno da se turista hrani tokom čitavog odmora ili ode u dobar šoping.
Kafa u Turkoj košta od jednog do 1,5 evra. Kugla sladoleda je 50 centi, a flaša vode košta 50 kuroša, što je pola lire!
Kožne cipele možete kupiti za 20 evra, a tašne već od 10 evra. Pokrivači i ćilimi koštaju od 20 evra, a 700 grama baklave, koja je čest suvenir koji naši turisti kupuju, košta 5 evra.
Međutim, treba imati u vidu da još uvek restorani i kafane nisu otvoreni, kao ni kafići i klubovi. Svi lokali rade „za poneti“.
foto:ilustracija