Кућа породице Мутавџић у селу Сениште код Нове Вароши одувек је била другачија од других сеоских домаћинстава, јер се веровало да се у њиховом дворишту налазе остаци велике светиње из 14. века а за коју се претпоставља
подигнута у време владавине Николе Алтомановића Војиновића, српског великаша, војсковође и ратника из друге половине 14. века који је владао од Рудника до Јадранског мора.
На ово место неколико пута су долазили археолози како би извршили истраживања, а глава породице Мутавџић оставио је у аманет својим кћеркама да на том месту једног дана поново подигну светињу.
На овој локацији Народни музеј Ужице почетком октобра започео је археолошка ископавања, на локалитету Црквине, на имању породице Мутавџић. Циљ овогодишњих ископавања је провера остатака цркве која се према наводима мештана налазила баш на овом месту.
„Након ископаних контролних ровова, дошло се до закључка да се на овом месту не налазе остаци цркве, већ да је реч о праисторијској хумци са остацима каменог плашта. Даља истраживања биће усмерена на ископавање југозападне четвртине хумке”, потврђено је за РИНУ у Народном музеју у Ужицу.
Археолошку екипу чине руководиоци ископавања Радмила Јовић и Марина Котарац, кустоси „Народног музеја” из Ужица, Мирко Вранић, истраживач сарадник Филозофског факултета из Београда и Милош Јанковић, археолог из Ужица. Истраживања ће трајати до краја октобра. Пројекат археолошких истраживања је финансиран од стране Министарства за културу, а носилац пројекта је Народни музеј Ужице.
Фото/извор: РИНА / ГЗС