За две године, Србија је удео обновљиве енергије повећала више од два и по пута. За сада, предњачи производња из енергије ветра. Ресорна министарка најављује: до краја деценије сваки други мегават сат биће зелени.
У Србији већ има 390 великих електрана обновљивих извора енергије, односно више од 750 мегавата, а у изградњи су капацитети који ће ту снагу дуплирати.
Већ је и 3.600 домаћинстава, предузећа и установа који из соларних панела сами производе струју. А нови Закон о енергетици уводи значајне новине који ће олакшати зелене инвестиције.
„Уводимо могућност да снабдевање електричном енергијом крајњих купаца обавља и произвођач, на основу уговора о откупу електричне енергије са физичком испоруком. Уводи се и институт активног купца што омогућава привреди да се брже декарбонизује, што ће ићи у прилог свима нама, не само због чистије животне средине већ из због мањих такси“, наводи Дубравка Ђедовић Хандановић, министарка рударства и енергетике.
Милош Чолић из Удружења обновљиви извори енергије Србије указује да у појединим градовим Србије не постоји ни један купац-произвођач.
„Морамо да одговоримо и на питање како да наш глас допре, али и да се разуме у општинама попут Сурдулице, Прешева, Трговишта, на пример. У њима не постоји ниједан регистровани купац-произвођач“, каже Чолић.
Костолац следеће године добија први ЕПС-ов ветропарк
До сада је било највише улагња у ветропаркове, а следеће године и ЕПС ће отворити први ветропарк у Костолцу. На конференцији „Обновљиви извори енергије Србије“ у Врднику најављене су и нове инвестиције које ће поспешити и искоришћење енергије сунца и воде.
„Годину 2030. годину заиста видимо као компанија која ће се у доброј мери декарбонизовати и значајно повећати удео обновљивих извора. Односно достићи циљ који је пред нама до 2030. године, неких 45 процената“, наводи Душан Живковић, генерални директор ЕПС-а.
Мухамед Џамала ел Рамахија из компаније „Масдар“ указује да ће Србија имати једну од кључних улога, када се говори о зеленој енергији.
„Обновљиви пројекти развијају се на Западном Балкану, а наша компанија остаје посвећена Србији“, додаје Ел Рамахија.
Улагања у зелену енергију су и окосница споразума који је прошле седмице потписан са Сједињеним Америчким Државама. А ускоро ће такав бити потписан и за Азербејџаном.