Чланови четири репрезентативна синдиката образовања – Уније синдиката просветних радника Србије, Синдиката образовања Србије,ГСПРС „Независност“ и Синдиката радника у просвети Србије, за понедељак, 16. септембар су најавили штрајк, уз потпуну обуставу рада.
Истог дана, са почетком у 12 часова, одржаће се протестни скупови при школским управама у Србији и већим градовима.
Протесте су, између осталих најавили просветари из Краљева, Ваљева, Ужица, Шапца, Врања, Ниш, Новог Сада, Лесковца…
У Београду ће окупљање бити у парку Мањеж преко пута седишта Министарства просвете, а протест се организује под паролом „Стоп лажним обећањима“.
Шта просветари траже?
После две рунде неуспелих преговора са премијером Милошем Вучевићем синдикати су саопштили да није испуњен договор из протокола који је са Владом потписан у октобру прошле године, а којим је било предвиђено да од 1. јануара 2025. почетна плата наставника, односно запосленог са седмим степеном стручне спреме, буде једнака просеку Републике.
Синдикални лидери су на конференцији за медије испред Владе рекли да је параметар према коме се управљају пројектован републички просек који би крајем године требало да буде око 105.000 динара, за шта је потребно повећање цене рада од 20 до 25 одсто.
Међутим, у захтевима које су предали Влади пише да би почетна плата наставника, односно запосленог са седмим степеном стручне спреме, у јануару 2025. године требало да се изједначи са просечном зарадом у Републици, према последњем објављеном податку Републичког завода за статистику.
Будући да се подаци о просечним зарадама објављују са два месеца закашњења, у односу на месец на који се односе, крајем децембра биће позната просечна октобарска плата, која ће се сасвим сигурно разликовати од децембарске. Али тада ће бити касно за изједначавање јер ће буџет за 2025. већ бити усвојен.
Представници власти су раније изјавили да очекују да просек Републике до краја године достигне износ од 927 евра, што је око 108.000 динара.
Последња просечна зарада по запосленом у Србији објављена је крајем августа за јун и она износи око 95.800 динара, што је ниже од мајског просека који је „прескочио“ 100.000 динара.
Ако се ови подаци укрсте са понудом државе која је наставницима најавила повећање цене рада за 12 одсто, то би значило да ће њихова стартна плата од 1. јануара бити око 97.000 динара.
С друге стране, за ненаставо особље Влада нуди повишицу од осам одсто, која је за највећи број запослених са најнижом стручном спремом недовољна да достигну минималац, па ће тако теткице домари и још неколико категорија као и до сада бити дотирани до минималне зараде.
За синдикате је неприхватљиво да се уводи разлика између наставног и ненаставног особља. Сматрају да повећање треба да буде у једнаком проценту за све запослене у просвети.
Осим пара, на списку захтева синдиката је усвајање измена и допуна Кривичног законика по хитном поступку, да се до краја године, уз консултације са репрезентативним синдикатима, изврши измена Уредбе о коефицијентима за обрачун и исплату плата запослених у јавним службама, као и да се запосленима у образовању исплати новогодишња награда у складу са Посебним колективним уговором.
У школама траје и „бели штрајк“
Независно од активности четири репрезентативна синдиката, Независни синдикат просветних радника Србије (НСПРС) је од почетка школске године у „белом штрајку“.
Независни синдикат просветних радника Војводине из кога је практично настао НСПРС је и даље члан (и један од оснивача) репрезентативног Синдиката радника у просвети Србије, али не учествује и његовом раду.
Чланови НСПРС-а за сада не оценују ученике у електронски дневник, а полако истиче рок који су дали надлежнима да предузму мере за повећање безбедности наставника. Ако се ништа не промени до 11. октобра свим ђацима ће следовати по једна петица у дневник, што ће бити довољно да се свима изведу одличне оцене на крају првог полугодишта, што је вид протеста чланова овог синдиката на све што се догађа у школама и на нереаговање државе.
Репрезентативни синдикати нису подржали „бели штрајк“, а и НСПРС не подржава обуставу рада 16. септембра.
Извор: Данас