Удружење пацијената оболелих од тражиће од нове министарке здравља професорке др Данице Грујичић да се употреба соларијума у Србији забрани за све грађане, пише Политика. Тренутно ова забрана важи за млађе од 18 година, а пунолетни пре одласка у соларијум морају да потпишу пристанак где се наводи да су свесни ризика. У већини случајева ова правила се не поштују, па и није реткост да соларијум посећују девојчице од 16, 17 година, а потпис ће вам ретко где тражити.
Дерматовенеролог др Жељко Мијушковић објаснио је јуче на конференцији за медије да је у 76 одсто случајева код млађих од 29 година управо сунчање у соларијуму одговорно за настанак најопаснијег рака коже.
– Али не заборавимо да је и излагање коже сунцу опасно, јер када кожа поцрвени или поцрни – то је знак да је оштећена – додао је Мијушковић.
Катарина Чочовић, чланица Извршног одбора удружења, нагласила је да је она платила скупу цену коришћења соларијума јер је добила меланом, а само је желела – да припреми кожу за сунчање.
– Мислила сам да соларијуми служе као нека превенција, да би се кожа припремила за одлазак на море. Сада на сваке три недеље идем у Институт за онкологију и радиологију на терапије. Имала сам метастазе на удаљеним органима и на срећу била сам један од пет пацијената који смо добили донирану модерну терапију – истакла је Чочовићева.
Весна Вуковић, из Републичког фонда за здравствено осигурање, каже да су се пацијенти пре него што је РФЗО пре шест, седам година ставио модерне лекове на позитивну листу у доброј мери осећали отписаним, а да је појава нових лекова знатно је утицала на пацијенте да се што пре јаве лекару и започну лечење, а докторима да спроводе едукативне кампање о штетности сунца и важности превентивних прегледа.