КОМС предлаже доношење закона о радној пракси, спровођење програма „Гаранција за младе” широм Србије, наставак програма „Моја прва плата”, креирање додатног програма запошљавања младих у централној, западној, јужној и источној Србији…
Ове године незапосленост младих смањена је за око 4,41 одсто, односно за 3.257 младих, а од 2014. незапосленост младих мања је за 124.000 младих, показали су нови подаци у Алтернативном извештају Кровне организације младих Србије (КОМС). Укупан број незапослених младих је 72.269, што представља 18,63 одсто укупног броја незапослених у Србији. Највећи број њих је незапослен у региону Централне и Западне Србије (36,61 одсто од укупног броја незапослених младих) и региону Јужне и Источне Србије (28,52 одсто од укупног броја незапослених младих). Подаци говоре да велики број запослених младих (скоро петина – 17 одсто) ради без уговора, а да је на евиденцији Националне службе за запошљавање евидентирано свега 28 одсто незапослених младих. Такође, подаци показују да троје од пет младих људи није запослено на радном месту за које су се школовали. Млади и даље сматрају да је за запослење најважније имати лична и породична познанства („везе“), као и активизам у политичкој странци, у знатно већој мери него формално или неформално образовање. Највећи број младих сматра да је за пристојан живот у Србији потребно више од 130.000 динара месечно, иако је просечна плата знатно нижа од тога. Забрињава податак да скоро трећина младих верује да никада неће моћи да купи сопствену имовину. Као и претходних година, високи су проценти младих који планирају или желе да се одселе, али још нису у процесу планирања, а најважнији разлози за то су виши животни стандард и достојанственији живот.
Зато КОМС предлаже да се донесе закон о радној пракси, којим ће се регулисати и заштитити радна права младих у оквиру радне праксе. Треба да развијамо капацитете и спроводимо програм „Гаранција за младе“ на територији целе Србије и да наставимо са реализацијом програма „Моја прва плата“, не смањујемо број корисника и повећавамо средства за накнаде за младе. . Неопходно је креирати посебне додатне програме запошљавања младих у регионима Централне и Западне Србије, као и Јужне и Источне Србије, где је незапосленост највећа, и креирати посебне мере и политике за независност од породице и самосталан живот. Такође је важно препознати младе као посебну категорију и креирати мере за њих за унапређење стамбене политике кроз пилот програм Акционог плана Националне стамбене стратегије до 2030. године, али и утицати на смањење броја младих који рад без уговора кроз инспекцијски надзор и едукацију младих о значају права на рад и свему што произилази из уговора о раду. Треба популарисати услуге које млади могу да добију од Националне службе за запошљавање и подстицати младе да се пријаве на евиденцију незапослених. Такође је важно промовисати предузетништво и социјално предузетништво младих, како кроз економске и финансијске подстицаје, тако и кроз систем формалног образовања, али реформисати образовање кроз модернизацију и унапређење квалитета наставног плана и програма, повезивање и кореспонденцију са савременим тржиштем рада. , као и кроз реформу националног оквира квалификација.
Извор: Политика