Претње, узнемиравање, уцењивање, злоупотребљавање туђих личних података и/или фотографија, сајбербулинг, прављење и коришћење лажних профила, сексуално злостављање путем интернета, дечја порнографија, говор мржње, као и различите преваре путем интернета, све ово потпада под дигитално насиље које је најчешће присутно међу млађим генерацијама, али све је чешћи случај и да одрасле особе врше насиље над малолетним лицима што представља кривично дело за које је предвиђена казна.
Када је реч о казнама, приликом кажњавања појединаца за сајбер насиље неретко се користе одредбе других релевантних закона , односно навођење на самоубиство .
Према Кривичном закону Србије, чланом 119 предвиђена је казна затвора од шест месеци до пет година за лица која сурово или нечовечно поступају са лицем које се у односу на њега налази у подређеном или зависном положају, па оно услед таквог понашања изврши или покуша самоубиство које се може приписати нехату починиоца. Када је реч о неовлашћеном објављивању снимака којима се задире у лични живот, Кривични законик Србије прописује казну и до две године затвора. Тако је за прогањање предвиђена новчана казна или казна затвора у трајању од три године и то у случају да радње које предузима прво лице могу да угрозе лични живот другог лица.
У случају да је поменутим понашањем изазвана опасност по живот другог лица или њему блиског лица, предвиђена је казна затвора од три месеца до пет година. У најтежем случају, да починилац приликом вршења својих радњи изазове смрт другог лица или њему блиског лица, предвиђена је казна затвора од годину до десет година. Оно што отежава спровођење Закона јесте чињеница да је насилницима тешко ући у траг на интернету па је самим тим тешко доказати сајбер насиље.
Извор: ГЗС