Рок за плаћање треће рате пореза на имовину за 2024. године за физичка и правна лица и предузетнике истиче 14. августа, јер се према Закону о порезима на имовину, та обавеза плаћа тромесечно, у року од 45 дана од почетка тромесечја.
Уколико правна и физичка лица, као и предузетници, не измире своје обавезе, већ од наредног дана почиње да се обрачунава затезна камата.
Треба имати у виду да се порез на имовину грађана утврђује решењем локалне пореске администрације, што је важно због тога што постоји порески прекршај који подразумева кажњавање физичког лица које не изврши уплату пореза утврђеног решењем Пореске управе новчаном казном у износу од 50 одсто утврђеног пореза, а не мање од 5.000 динара.
Међутим, поред казне за порески прекршај грађани треба да знају да се у случају неплаћања пореза може покренути принудна наплата и да се тада порески дуг увећава једнократно за пет одсто, а обрачунава се и затезна камата на доспели, а неплаћени порез.
Према закону, обвезник пореза на имовину је правно и физичко лице, које је на непокретности на територији Републике Србије ималац права, корисник или држалац имовине која је по закону о порезима веће вредности од 400.000 динара и није ослобођена плаћања пореза, као што су по посебним члановима ослобођене цркве, дипломатска представништа, фондације.
Правна, физичка лица, као и предузетници, у обавези су да плаћају порез на имовину за све некретнине, чак и оне у којима је неусловно живети. Све док некретнина постоји порез се плаћа. Такође, порез на имовину неопходно је пријавити и плаћати и за све нелегализоване објекте.
Укупан годишњи износ потребно је поделити на четири једнака дела и уплаћивати у предвиђеним кварталним роковима. Ако порески обвезници не добију на време решења за текућу годину, представници Управе за јавне приходе им препоручују да поделе прошлогодишњу суму на четири дела, те један део уплате у законски предвиђеном року, а када им стигне актуелно решење да уплате евентуалну разлику, јер ће им у супротном бити урачуната камата.
Из Пореске управе (ПУ) наводе да грађани могу једним кликом да утврде дуговања за порез на имовину, као и да изврше плаћање путем Јединственог информационог система локалних пореских администрација који се налази на адреси лпа.гов.рс .
“Путем Портала лпа грађанима је омогућен преглед утврђених обавеза, преглед стања на рачунима обвезника и подношење пријаве за утврђивање пореза на имовину, док је привредним субјектима пружена могућност подношења пријаве за утврђивање пореза на имовину, пријаве за утврђивање локалне комуналне таксе за истицање фирме на пословном простору, пријаве за утврђивање накнаде за заштиту и унапређење животне средине, као и преглед утврђених обавеза и преглед стања на рачунима обвезника”, кажу из ПУ.
На тај начин свако може да има увид у дуговање и да плати порез. Пријавом на Портал еУправа корисници такође имају приступ и свом еСандучету где могу видети и преузети решење о порезу на имовину.
Већина грађана Србије у току године добије решења о износима пореза на имовину за текућу годину од управа за јавне приходе локалних самоуправа на територији где се некретнине у њиховом власништву налазе, било у облику писменог извештаја које достављају поштари, било у електронском облику, преко услуге еСандуче.
Извор: Бизнис.рс