Учестали раст еурибора последњих месеци, многим грађанима који су купили стан на кредит задаје велику главобољу. Месечна рата порасла је за 10, 20, 30, па и стотинак евра. На удару је око 150.000 грађана колико их има стамбени кредит у Србији и сви имају исту бригу – како на ова поскупљења одвојити још и за овај изненадни издатак, и до колико ће повећање ићи.
Чињеница је да рате кредита не зависе само од тога да ли сте узели кредит са фиксном или варијабилном каматом, већ и од тога колико је прошло времена од када сте подигли кредит, па и не чуди што су највеће повећање рата осетили они који су недавно или пре пар година потписали уговоре са банком, док су мање оптерећење на џеп осетити они који су отплатили већину кредита.
Београђанка која је некретнину на кредит узела пре четири године каже да је у очају јер јој рата расте сваки месец. Како каже ако се овако настави, ни сама не зна како ће на ова поскупљења од месечне плате успети да плати обавезану рату банци.
– Узела сам кредит 2018. године. Рата ми је варирала сваки месец, али отприлике се кретала око 245 евра. Сада у претходних неколико месеци кренула је да расте, тако да сам у септембру платаила 272 евра, а већ у октобру ћу платити 285 евра. Очајна сам због овога и не знам како ћу плаћати ако настави да расте – каже Ј.Д. из Београда.
Ништа мању бригу нема ни М.К. која је кредит за куповину стана од 45 квадрата подигла крајем прошле године.
– Рата за стамбени кредит ми је износила 277 евра, а сада ми је 345 евра. Нисам могла да верујем када ми је стигао рачун. Практично сам свега десетак месеци плаћала рату по првобитној цени. Мораћу да смањим остале месечне издатке да бих имала на време да платим рату. Више од тог повећања ме плаши неизвесност да ли ће и даље рата расти и колико – рекла је за „Блиц Бизнис“ М.К. (29).
Нешто боље прошли су дужници који су кредит подигли пре више година. Варијација еуибора им је у једном периоду чак и смањила рату, док је последњих месеци она поново повећана. Међутим, како су већ већину дуга отплатили, на остали износ повећање није било више од 30 евра.
– Кредит за стан сам узела 2009. године 50.000 евра, и рата ми је тада била око 300 евра. Еурибор је тада био 5,2 па је у међувремену и рата за кредит пала испод 250 евра. Последњих шест месеци она је дошла до 290 евра – каже С.Л.
Слично је доживео и М.Ј. који је стамбени кредит узео исте године, и за осам месеци рата му је скочила за око 20 евра.
– Стамбени кредит сам подигао сам 2009. године и то 28.500 евра. Рата у фебруару ми је била око 150 евра, сада је 170 евра – каже наш саговорник.
Према последњим доступним подацима у Србији је подигнуто више од 150.000 стамбених кредита, што значи да барем пола милиона људи директно или индиректно са великом зебњом прати све што се последњих месеци дешава на финансијском тржишту, раст чувеног еурибора који се директно одсликава и у расту рата за узете стамбене кредите.
Ко треба да бира фиксну камату и када
Професор Београдске банкарске академије Зоран Грубишић рекао је недавно „да је време да се приликом узимања кредита разматра прелазак на фиксну каматну стопу, али да треба видети конкретну понуду банке“.
– Време је да се разматра прелазак на фиксну каматну стопу, али треба видети за колико је она виша од варијабилне, јер банка ту преузима ризик будућег кретања еурибора. За нове кориснике нема дилеме да треба преференција да буде фиксна камата, али треба видети понуду банке. За постојеће кориснике битан моменат је да ли сте на половини отплатног периода или при крају. За те који су при крају, не треба разматрати прелазак на фиксну камату- рекао је овом приликом он.
Проблем је што су ретке банке које уопште нуде фиксну каматну стопу, а посебно оне које нуде прелазак са варијабилне на фиксну.
Фиксне и варијабилне каматне стопе
Камата се састоји из два дела – марже банке у процентуалном износу и фиксне или варијабилне каматне стопе. Приликом подизања кредита ви се опредељујете за једну од две каматне стопе – фиксну или варијабилну.
Фиксна се не мења током отплате кредита и њена предност је извесност обавезе коју имате према банци, дакле, заштићени сте од могућих промена и скока каматних стопа. Међутим, за кредите са фиксним каматним стопама банке обично траже вишу каматну стопу, него за кредите са варијабилним, како би се заштитиле од повећања.
Варијабилне каматне стопе одређују се на бази референтне каматне стопе уз додавање одговарајуће каматне марже. Оне са собом носе такозвани каматни ризик, што значи да се у случају раста референтних каматних стопа током исплате кредита – висина рате увећава. Корекције рате кредита се врше периодично у складу са уговором – обично у размаку од три или шест месеци.
Еурибор највиши још од 2009. године
Читаву претходну деценију власници стамбених кредита нису много обраћали пажњу на еурибор пошто је он био скоро „закуцан“ и трпео је веома мале промене, а самим тиме и рате кредита су биле скоро па фиксне. И тако све до 2022. године и почетка рата у Украјини…
Од 2016. тај чувени еурибор од којег понајвише зависе рате ваших стамбени кредита био је у благом минусу, у 2022. смо ушли са вредношћу од -0,540 процената, да би од априла кренуо прво благи раст, у јулу је већ био позитиван, у септембру је прешао вредност од један одсто, а крајем прошле недеље пробио је психолошку границу од два одсто?! Што је највише још од 2009. године…
Подаци показују да је у јануару ове године еурибор био – 0,539 процената. До октобра месеца његова вредност полако је из минуса долазила у плус, да би његова вредност у овом месецу била + 2,027 процената.
Слична ситуација вила је и 2007 године када је еурибор у јануару износио – 0,539 процената, да би постепеим повећањем за годину дана дошао на +4,709 процената.
Блиц