ОГЛАСНА ТАБЛА
ВЕСТИ ИЗ ОКРУГА ФОТО РАЗГЛЕДНИЦА

Радови на ауто – путу од Паковраћа до Пожеге у „петој брзини”, још 100 метара до пробијања леве цеви тунела Муњино брдо

Ауто – пут Милош Велики најзначајнија је саобраћајница у западној Србији која повезује Моравички и Златиборски округ.

Тренутно су најинтензивнији радови на деоници од Паковраћа до Пожеге која се сматра једном од најзахтевнијих јер пролази кроз брдовит терен а више од трећине овог дела ауто – пута је на мостовима и у тунелима. Ова деоница дугачка је 19, 5 километара али је конфигурација терена значајно утицала на динамику радова.

Тунел Лаз кроз планину Јелицу је пробијен и у његовој унутрашњости у току су електро – машински радови.

„Тунел Лаз је физички завршен сада већ, у смислу да су изведени грађевински радови, да је опрема монтирана, преко 98 одсто.

Међутим, тај остатак се односи на функционална испитивања и пробе којима се сви системи који су уграђени тестирају и доказује се њихова исправност. Тек тада тунел може да добије дозволу за пуштање у рад”, казао је руководилац стручног надзора Владимир Петровић.

А када се изађе из тунела Лаз следи 7, 5 километара до улаза у тунел Муњино брдо. Та је деоница захваљујући терену кроз који пролази захтевала примену свих могућих инжињерских конструкција, а на тој траси налази се чак 16 мостова и петља Лучани.

„Од укупно 7, 5 километара тренутно је око пет километара ове деонице под два носећа слоја асфалта а на преосталом делу до петље Лучани изводе се радови на коловозној конструкцији, тампонски слојеви и врло брзо ће уследити асфалтирање и тог дела.

Од укупно 16 мостова углавном су сви завршени, преостали су само завршни радови као што су уређење пешачких стаза и постављање ограда”, рекао је одговорни надзор за трасу Иван Пунишић.

И петља Лучани је у завршној фази и на њој се тренутно изводе асфалтни радови а након завршетка тих радова биће постављена наплатна станица.

Тунел Муњино брдо посебна је и најзахтевнија прича. Десна цев недавно је пробијена, док је у левој остало још око 100 метара, али специфична геологија захтева да радови спорије напредују.

„У питању је таква стена која не може да се минира већ се копа багером и мањи је корак ископа, у таквим ситуацијама увек постоји опасност од обрушавања, па се примењују додатне мере.

Како се пробија тунел одмах се поставља примарана па секундарна облога и она је завршена на око 76 процената. Такође раде се ивичњаци, одводњавање тунела, постављају се цевоводи за хидрантску мрежу”, истакао је руководилац надзора за тунеле Блажо Дутина.

На овом великом градилишту радови су, кажу извођачи, убачени у „пету брзину” и комплетан завршетак очекује се на Видовдан следеће године.

Извор: ГЗС

Komentari

НАЈНОВИЈЕ ВЕСТИ

Одржана Осма конференција Туристичке регије Западна Србија

ОГЛАСНА ТАБЛА

Саопштење за јавност „Да (НЕ) дишемо Дубоко“ – Грађевински инспектор још у фебруару решењем забранио депоновање у „Дубоком“!

ОГЛАСНА ТАБЛА

Укинута забрана саобраћаја за шлепере и камионе са приколицом у Златиборском округу

ОГЛАСНА ТАБЛА

Временска прогноза за недељу, 8. децембар

ОГЛАСНА ТАБЛА

Које услове морају да испуне инвеститори на новој аукцији за соларне и ветроелектране

ОГЛАСНА ТАБЛА

Завршени радови и нови пројекти ЈКП „Водовод Златибор“

ОГЛАСНА ТАБЛА

Пољопривредници револтирани: Касни исплата 10.000 динара по хектару, друге ставке из споразума се и не помињу

ОГЛАСНА ТАБЛА

Данас је Света Великомученица Екатерина

ОГЛАСНА ТАБЛА

Изложбе о Францу Кафки у Народној библиотеци Ужице

ОГЛАСНА ТАБЛА