У наредне две године јачање информационе безбедности, тачније заштита од сајбер напада и сигурност података у државном и приватном сектору, као и даљи развој дигиталних услуга за грађане и привреду биће најважнији приоритети НАЛЕД-овог Савеза за еУправу. У врх листе стратешких циљева уврштени су и увођење безготовинског плаћања свих јавних услуга, односно такси, накнада, пореских и непореских намета.
Међу приоритетима Савеза је и наставак пружања активне подршке држави на јачању спремности службеника и грађана да пружају и користе еУслуге, поготово на локалу, те успостављање савремене дигиталне инфраструктуре у целој земљи и увођење дигиталног новчаника. Чланови су као најважније задатке изгласали и стварање услова за системску примену вештачке интелигенције у унапређењу јавних услуга и пословању привреде, чување државних апликација и података у државном клауду и развој и примена концепта паметних градова у Србији.
Министар за информисање и телекомуникације Дејан Ристић подсетио је да је ресор на чијем је челу у сарадњи са Канцеларијом за информационе технологије и електронску управу, недавно успоставио нову електронску услугу– еПечат у клауд-у.
– Ово је веома важан корак у даљој дигитализацији пословања јавне управе и бржем и ефикаснијем пружању услуга ка грађанима и привреди. Резултати међународних извештаја о нама говоре као регионалном лидеру у области дигиталне трансформације, по међународном Нетворк рединес индексу скочили за осам места и сада се налазимо на 47. позицији у конкуренцији 133 земље и далеко смо испред земаља у региону. Глобални индекс информационе безбедности Међународне телекомуникационе уније, Србију је сврстао у прву, највишу, категорију и означио као „државу узор“. Очекујем да ће то додатно бити унапређено усвајањем новог Закона о информационој безбедности и изменама и допунама Закона о електронском документу, идентификацији и услугама од поверења у електронском пословању, што би требало да отвори пут за увођење дигиталног новчаника у наредне две године и већу заштиту личних података грађана – изјавио је министар Ристић.
Истакао је да ће наставак спровођења пројекта успостављања широкопојасне комуникационе инфраструктуре у руралним подручјима остати високо на листи приоритета ресора који води, и у наредне две године планирано је његово проширење на нових 200 насеља. У томе Министарство може да рачуна на подршку НАЛЕД-а, поручила је председница Савеза за еУправу Драгана Илић.
– Очекујемо да наставимо одличну сарадњу са министарством на снажењу регулативе, нарочито у области информационе безбедности и електронских комуникација. Охрабрује нас што се активно ради на омогућавању свих предуслова за успешно увођење 5Г мреже у Србији. Ту наше главне активности остају непромењене – транспарентна јединствена процедура за постављање базних станица која ће се примењивати у целој Србији. Захваљујући томе успоставиће се добра основа за развој нових еУслуга које ће бити промовисане и у склопу специјализоване изложбе Eкспo 2027.
Илић је указала и на важност новог Акционог плана за развој система електронских комуникација Србије до 2027. године, и Акционог плана развоја информационог друштва и информационе безбедности до 2026.
Златибор прес