Двојица 21-годишњака из Ужица, који су у недељу 16. октобра остали заробљени на литицама Таре, а наредног јутра спасени, неће своју непромишљеност памтити само драмом коју су преживели. Него и новчаном.
„Национални парк Тара“, каже за „Блиц“ Иван Илић, шеф Службе чувара овог заштићеног природног добра, поднео је против њих прекршајне пријаве о повреди Правилника о унутрашњем реду НП, а које се односе на боравак у првој зони заштите без најаве, одобрења и пратње.
У подручју села Јагоштица на Тари млади Ужичани, без икаквог планинарског искуства и опреме, спустили су се стримим и тешко проходним тереном до Топле пећине над кањоном језера Перућац. После више сати боравка на овој локацији, која због ризика које носи није препоручљива за посете, кренули су назад, али путем који су дошли нису успели да се врате. У вечерњим сатима позвали су помоћ.
Њихово спасавање окончано је тек у раним јутарњим сатима када су уз помоћ ужади спуштени у подноже кањона Дрине, на 12. километру од бране језера Перућац, одакле су евакуисани чамцима. У акцији су учествовали Горска служба спасавања, ренџери са Таре, ватрогасци из Бајине Баште и Ужица и Гранична полицја.
Топла пећина један је од више небезбедних и непрепоручјивијих локалитета на Тари који неодговорни посетиоци обилазе, због чега неретко долазе у сутуације да се изгубе или остају заробљени.
-Овим прекшрајним пријавама желимо да скренемо пажњу посетиоцима да се због личне, али и наше безбедности, такође и због заштите природе, држе препорука о кретању у Националном парку. На Тари постоји 300 километара обележених пешачких стаза које безбедно воде до многих атрактивних локалитета. Свако понашање на своју руку може да буде ризично – указује Иван Илић.
Блиц