У домаћим прописима за заштиту потрошача ускоро би могла да се врати могућност за колективну тужбу, која је избачена 2014. године. Потрошачке организације у Србији сматрају како би се на тај начин побољшао положај грађана, јер сматрају да је на домаћем тржишту све више примера кршења права већих група потрошача.
У Европској унији је пре неколико дана ступила на снагу Директива о представничким тужбама за заштиту колективних интереса потрошача, преноси Политика.
Та директива ће потрошачима у ЕУ омогућити да своја права решавају кроз колективне тужбе.
Пре тога, постојала је и обавеза чланица Европске уније да се ускладе са новом директивом пре краја 2022. године.
Помоћник министра унутрашње и спољне трговине Вишња Ракић подсећа да је колективна тужба постојала у нашем законодавству до 2013. године, када је од стране Уставног суда проглашена неуставном.
„Тада су одредбе које су се односиле на посебан парнични поступак инициран колективном тужбом неуставним“, каже Ракић.
Према њеним речима, у Закону о заштити потрошача предвиђа се заштита колективних интереса грађана кроз административни поступак, па се то не разликује од земаља у октружењу које су увеле колективну заштиту кроз тужбу.
Она каже и да право колективне тужбе омогућава накнаду штете групи потрошача који су оштећени понашањем трговца и изрицање ефикасних казни.
Нова Економија