ОГЛАСНА ТАБЛА
СРБИЈА ФОТО РАЗГЛЕДНИЦА

Посао који нико не цени – колико би домаћице могле да наплате свој рад

Домаћице се жале да се њихов посао примети тек када нешто није у реду. Све остало се подразумева. Зашто подразумевамо да им тај посао није плаћен, нити га закон препознаје?

Џемила Новаковић је домаћица. Дан започиње кафом, уз коју прави распоред обавеза. По потреби је све, и куварица, спремачица, баштованка. Кратко је радила као фризерка, али одлучила је да се посвети породици. Каже, зидали су и кућу и било је потребно да стално неко буде ту.

„Мени није тешко али можда је тешко женама које раде. Оне морају да заврше оно што сам ја тих десетак сати овде радила, ја им се дивим. Нисам никад патила јер је муж подметнуо леђа, он је радио грејање, имао је прватну фирму и нисам могла“, каже Џемила Новаковић.

Када би се плаћали послови домаћице, то би била скоро једна просечна плата.

„У неким истраживањима вредност тог рада на месечном нивоу иде и преко 70, 80 па чак и 100.000 динара у зависности од броја радних сати“, рекао је Марио Рељановић из Институт за упоредно право.

Шта све прође кроз руке домаћице за један дан, то човек не може да наброји, каже Љиљана Јовановић. Она је последњих година домаћица, али за разлику од Џемиле, без домаћина брине о домаћинству.

Припрема зимнице као додатни посао
Иако су јој остале још две године до старосне пензије, одлучила је да престане да ради како би помогла у чувању унучића, којих има петоро. Међутим, без новца се не може, па се сналази и прави зимницу. На шпорету се крчка ајвар од паприка које је купила, али највише воли кад преради оно што јој башта да, јер је, каже, тако јефтиније. Наравно, треба обрачунати и сате печења, гуљења, млевења и кувања.

„Тешко је, није нимало лако, поред кућних обавеза обавезе су и припреме ове зимнице, све по кући морам да средим, скувам ручан да урадим још много других послова, имам и воћњак“, рекла је домаћица Љиљана Јовановић.

Брига о деци изискује највише посла
Шта ће све уз обавезне кућне послове радити, зависи и од годишњег доба, али највише посла изискује брига о деци. Без обзира на то колико су захтевни, кућни послови као што су чишћење, прање, пеглање, виде се само кад нису урађени.

Жена које се баве овом врстом неплаћених послова, тзв. домаћица, у Београду, према подацима Републичког завода за статистику, има скоро 54 хиљаде, а незапослених мушкараца скоро 9 и по хиљада. Марио Рељановић из Института за упоредно право каже да се под неплаћеним, кућним пословима подразумевају четири групе послова.

„Најпре они који се односе на спремање домаћинства, чишћење, кување, послове неге, негу деце али и негу старијих особа, болесних особа, послове у оквиру домаћинства или газдинства ради се о пољопривредним пословима и све оне послове који нису плаћени, не ради се у оквиру неке профитабилне делатности“, навео је Рељановић.

Било је предлога да се неплаћени кућни рад законски регулише, али није дошло до тога. У међувремену, неке домаћице незавршеним послом у кући могу да подсете укућане како би изгледала кућа да оне не ураде посао.

РТС

Komentari

НАЈНОВИЈЕ ВЕСТИ

Одржана Осма конференција Туристичке регије Западна Србија

ОГЛАСНА ТАБЛА

Саопштење за јавност „Да (НЕ) дишемо Дубоко“ – Грађевински инспектор још у фебруару решењем забранио депоновање у „Дубоком“!

ОГЛАСНА ТАБЛА

Укинута забрана саобраћаја за шлепере и камионе са приколицом у Златиборском округу

ОГЛАСНА ТАБЛА

Временска прогноза за недељу, 8. децембар

ОГЛАСНА ТАБЛА

Које услове морају да испуне инвеститори на новој аукцији за соларне и ветроелектране

ОГЛАСНА ТАБЛА

Завршени радови и нови пројекти ЈКП „Водовод Златибор“

ОГЛАСНА ТАБЛА

Пољопривредници револтирани: Касни исплата 10.000 динара по хектару, друге ставке из споразума се и не помињу

ОГЛАСНА ТАБЛА

Данас је Света Великомученица Екатерина

ОГЛАСНА ТАБЛА

Изложбе о Францу Кафки у Народној библиотеци Ужице

ОГЛАСНА ТАБЛА