ОГЛАСНА ТАБЛА
СРБИЈА ФОТО РАЗГЛЕДНИЦА

Пољопривредници револтирани: Касни исплата 10.000 динара по хектару, друге ставке из споразума се и не помињу

Обећаних 10.000 динара по хектару, чији је рок за исплату истекао пре 10 дана, још увек нису легле на рачуне бројних пољопривредника.

Део пољопривредника постигао је договор са Министарством пољопривреде 22. јула ове године, док су друга удружења након преговора са Министарством потписала споразум 27. октобра.

Различита удружења, бројни преговори, па протести, па поново преговори, изнедрили су на крају одређене компромисе. Иако, чини се, ни први, ни други пољопривредници нису тиме у потпуности задовољни.

Оно што је главна разлика између ова два споразума, јесте да је, према договору од 27. октобра, предвиђена исплата 10.000 динара по хектару, уместо 17.000 уз правдање рачунима за семе.

Бројни пољопривредници пирстали су на значајно нижу понуду Министарства, јер је дато обећање да ће ти подстицаји бити исплаћени у року од 30 дана од тренутка потписивања споразума.

Пољопривредници су преко портала еУправе добијали решења. Након прихватања тих решења, било је потребно да се корисници одрекну права на жалбу на порталу еПодстицаји. Тада решења постају правоснажна и извршна.

Након тога, а најкасније до 27. новембра, требало је да легну уплате свима који су остварили право на основне подстицаје у биљној производњи у овој години.

Међутим, нису сви пољопривредници добили новац у предвиђеном року, што је покренуло нова незадовољства.

Маринко Кујунџић из Удружења пољопривредника Суботице каже да код њих у удружењу још 30 одсто пољопривредника није добило новац, односно није им исплаћено 10.000 динара по хектару.

„Решења су углавном стигла, али новац још није, што значи да рок од 30 дана од потписивања није испоштован“, указује он.

Како додаје, њему је исплата стигла за седам радних дана након што је добио решење и одрекао се жалбе.

Додатни проблем, како наглашава, односи се на рефакцију за дизел.

„Чека се месец и по до два месеца док се не добију паре. Решење стигне за око две недеље, али новац не стиже брзо“, напомиње наш саговорник.

Дешава се, како каже, и да се не појави рачун на сајту.

„На газдинству нисам имао рачун за гориво које сам сипао и нисам могао да поднесем захтев за рефакцију. Они се касније појаве, али ту се додатно губи време“, тврди он.

Проблем је, према његовим речима, и са повратом за осигурање, који је обећан да ће бити исплаћен ове године.

„До краја године остално нам је још 25 дана, не знам кад ће то бити. Сада још када почну празници, биће фрка. Јер неко ко треба да реши проблем у осигуравајућој кући, питање је кога ће затећи и како ће се то завршити у овог доба године“, наводи Кујунџић.

Он подсећа да је било стриктно везивање за рокове, баш да би знали шта ће и како ће.

„Свако данас наплаћује неку камату. Ми имамо рок за све што плаћамо, а ако закаснимо плаћамо камате. А кад нама касне уплате ником ништа. Ако су се већ обавезали споразумом, бар да испоштују те датуме, али то очигледно не могу“, указује Кујунџић.

Слично за Данас тврди и Милета Сланкаменац из Иницијативе за опстанак пољопривредника Србије, који каже да се ситуација јесте мрднула са мртве тачке што се тиче исплата, али што се тиче радне групе или неке комуникације, то није.

„Ми смо очекивали да ће они нас обавештавати како иду те исплате, колико је људи добило решења, колико је исплаћено, али ништа од тога. Сам рок за исплате није испоштован, ми не сумњамо да ће они то исплатити, али очекивали смо да ће нас обавестити“, наводи он.

Састанак радне групе је требало да се деси, подсећа он, али је одложен из техничких разлога и од тада није било ништа.

„У члану 4. споразума се наводи да треба да се настави интензивна комункација са Владом Србије и Министарством и да могу проистећи нови споразуми“, наглашава Сланкаменац.

Он додаје да касне и премије за млеко и рефакција за гориво, односно да исплате генерално касне.

„За дугове везане за ПИО Фонд су нам рекли да не дозвољава Међународни монтерни фонд (ММФ)“, каже Сланкаменац.

Он тврди да се суштински променило једино то што су сада стварно кренуле исплате тих 10.000 по хектару.

„Међутим за сву осталу проблематику која постоји, не видимо неко интересовање да се решава“, указује наш саговорник.

Сланкаменац наглашава и проблем што се шаљу инспекције пољопривредницима.

„Људи који су учестовали у протестима и који су се ескпонирали у медијима, сада су у проблемима због тога. Ми то видимо као неку врсту реваншизма према тим људима који су се побунили са разлогом. Нису се они побунили неоправдано, а сада их шаљу у пасиван статус. Мислимо да је то циљан инспекцијски надзор“, упозорава он.

С друге стране, како додаје, имамо проблем фиктивних пољопривредних газдинстава који се не решава.

„Сви знамо да постоје. Наводно је преконтролисано 3.000 од 300.000 газдинстава и нису нашли ниједно. Боље да паре не иду онима који не раде земљу, него вијати људе који су учествовали у протестима“, сматра он.

Незадовољни пољопривредници најавили састанак
Удружења Наше млеко, Удружење СПАС и Опстанак сточара Западне Србије, као домаћини позвали су на састанак сва удружења пољопривредника која нису задовољна тренутним односом Министарства пољопривреде и Владе Србије према њима.

Како су саопштили, састанак ће се одржати због тренутне ситуације у којој се пољопривредници налазе.

Они нису задовољни поштовањем договорених мера из претходног периода, „као и уценама, притисцима који се врше на организације и појединце“.

Састанак ће се, како је најављено, одржати на територији Мачве у недељу 8. децембра у 20 часова.

Један од организатора Златко Кокановић за Данас наводи да су једна од ставки састанка у недељу управо ти инспекцијски и разни други видови притисака на пољопривреднике, који се противе овој власти.

„Јуче је Пеђа добио пасивни статус, данас ја, сутра може да буде било ко, то може да задеси сваког пољопривредника“, тврди он.

Према његовим речима, још увек нема конкретног плана и информација ко ће све на састанку бити, али позвани су сви.

Сланкаменац за Данас каже да се у њиховом удружењу још преговара о одласку на састанак.

„Ми смо тражили да видимо која ће удружења присутвовати састанку, али су организатори одбили да нам кажу ко долази.

Генерално, како открива, они јесу за одлазак.

„Увек треба ићи на састанке са другим удружењима, какви год наши међуљудски односи били, али нисмо још коначно одлучили о одласку на овај“, наводи Сланкаменац.

С друге стране, Кујунџић каже да његово удружење неће ићи на састанак.

„Став нашег удружења је да нећемо ићи. Та нека прича где су сва удружења углавном пролази лоше, увек је био неко ко је минирао такве стастанке“, сматрају они.

Извор: Данас

Komentari

НАЈНОВИЈЕ ВЕСТИ

Обавештење штрајкачког одбора ужичких и чајетинских школа, најављен нови протест за 24. јануар

ОГЛАСНА ТАБЛА

ГГ Слога Ужице: „Срамно ругање власти грађанима Србије“

ОГЛАСНА ТАБЛА

Ужички студенти позивају грађане да се придруже генералном штрајку 24. јануара

ОГЛАСНА ТАБЛА

Данас мало топлије, облаци, киша и сунце од севера ка југу Србије

ОГЛАСНА ТАБЛА

Тежак судар камиона и аутомобила на путу Пожега-Ужице

ОГЛАСНА ТАБЛА

Писмо подршке просветним радницима. Студенти у блокади Педагошког факултета у Ужицу

ОГЛАСНА ТАБЛА

Пореска управа почела да шаље решења о порезу паушалцима

ОГЛАСНА ТАБЛА

Четворо повређених у несрећи код Сјенице: Малолетница због повреда врата транспортована за Београд

ОГЛАСНА ТАБЛА

Преко 60 одсто Срба бар једном годишње посети Златибор, јако мали број њих зна колико је ова планина заправо „бетонирана“: Објављени званични подаци истраживања, визију модерног развоја подржава огромна већина

ОГЛАСНА ТАБЛА