Према последњим подацима Републичког завода за статистику, просечна зарада обрачуната за октобар претходне године износила је 104.039 динара, док је просечна зарада без пореза и доприноса (нето) износила 75.353 динара.
Подаци показују да највише зарадили запослени у рачунарском програмирању и консултантским делатностима, али нису програмери ти који држе прво место по питању зарада.
„Поред програмера који важе за једно од најплаћенијих занимања, на листи пет најплаћених налазе се запослени у контроли лета и држе прву позицију у висинама зараде, а за њима следе програмери. На листи су даље запослени у области научног истраживања и потом запослени у експлоатација сирове нафте и природног гаса“, каже Милош Турински испред компаније „Инфостуд послови“.
Која занимања су најтраженија у Србији?
Према речима саговорника, ИТ сектор се поново нашао на самом врху листе најтраженијих области у којима је било највише могућности за запослење, а следили су га трговина, продаја, машинство, администрација и угоститељство. С друге стране, Турински наводи да су у претходној години послодавци највише расписивали огласе за продаваце, возаче, магационере, административне раднике, као и раднике у производњи.
Курир