ОГЛАСНА ТАБЛА
ЗДРАВЉЕ ФОТО РАЗГЛЕДНИЦА

ОПРЕЗ, СЕЗОНА ЈЕ ВИРУСА: Упозорење лекара – На прехладу се „калеме“ алергија и упала миокарда

Прехладу узроковану неким респираторним вирусом 70 одсто пацијената „прегура“ практично без икакве терапије.

Међутим, код 30 одсто људи вирусне инфекције могу да се искомпликују и оставе трајне последице. Најчешћа компликација прехладе је појава бектеријске инфекције, а могућа је да дође и до појачаног развоја алергије, јаких главобоља, свраба коже, упале срчаног мишића…

Доктор Татјана Радосављевић, пулмолог, каже да више од 300 различитих вируса који узрокују прехладу могу у грлу и носу да „ољуште“ слузокожу ових органа и створе услове за насељавање бактерија:

– Бактеријске компликације могу се јавити у виду бактеријских инфекција грла и носа. Могуће је да дође до ширења бактеријске инфекције у синусе, а могу да се јаве и јаке главобоље, повишена температура, или пак да дође до сталног сливања секрета низ гушу. Ово сливање узрокује јак кашаљ, али и реакцију бронхија у оквиру синобронхијалног синдрома.

Последица прехладе често је и запаљење уха.

– Ова последица се најчешће јавља код деце – каже др Радосављевић. – Једна од могућих компликација упале средњег уха је и пуцање бубне опне, а у најтежим стањима може доћи и до упале кости која се зове мастод.

Наша саговорница каже да се у компликације прехладе убраја и упала главне дисајне цеви, акутни бронхитис и упала плућа. Посебно истиче чињеницу да вирусна инфекција може да „отвори широм врата“ већ присутним алергијама у организму, које могу да се испоље у јачем степену као алергијски ринитис и алергијска астма.

Да прехладу никад не би требало „носити“ на ногама сведочи и чињеница да ослабљен организам могу да нападну вируси који негативно утичу на срце и нервни систем.

– Врло често, респираторни вируси се шире заједно са другим групама вируса, што се назива „тропизам“ – прича др Радосављевић. – То значи да поред вируса прехладе и други вируси нападају организам, и остављају последице на друге органе, најчешће срце и нерве. Као последица може да се јави упала срца или срчане кесе. Неуротропни вируси оштећују нервне ћелије, па могу да настану главобоље, свраб коже, упале нерава, као што су парализе нерава лица или парализе вестибуларног нерва, што узрокује вртоглавицу.

Магазин новости/И.К/Новости

Komentari

НАЈНОВИЈЕ ВЕСТИ

Традиционални маскенбал ужичких предшколаца, поводом Дана града (ВИДЕО)

ОГЛАСНА ТАБЛА

Бесплатни офталмолошки прегледи за становнике Општине Чајетина

ОГЛАСНА ТАБЛА

Извођач радова објаснио ситуацију око „спорне“ бандере

ОГЛАСНА ТАБЛА

Измењен режим рада Голд гондоле у другој половини октобра

ОГЛАСНА ТАБЛА

Одржана Свечана седница Скупштине града Ужица, заслужнима уручена признања

ОГЛАСНА ТАБЛА

У ужичком породилишту рођено пет беба

ОГЛАСНА ТАБЛА

Министар одбране Братислав Гашић отворио новоизграђену халу „Првог партизана“

ОГЛАСНА ТАБЛА

Отворена изложба „Боје времена Михаило Миловановић (1879–1941), портретиста у рату и у миру“

ОГЛАСНА ТАБЛА

Најтоплији дан у недељи, температура до 29 степени

ОГЛАСНА ТАБЛА