ОГЛАСНА ТАБЛА
СРБИЈА ФОТО РАЗГЛЕДНИЦА

Од следеће године родитељски додатак од 500.000 до 3,18 милиона динара

Министарка за бригу о породици и демографију Србије Милица Ђурђевић Стаменковски изјавила је данас да је повећање родитељског додатка кључна новина Предлога закона о финансијској подршци породицама са децом, што ће омогућити повећање родитељског додатка за прво, друго, треће и четврто дете, како је нагласила, највеће до сада.

„Родитељски додатак постаће највећи на Балкану. То је показатељ да држава Србија пркоси белој куги, да жели да олакша родитељима и економски оснаже породици“, казала је она образлажући предлог закона у Скупштини Србије.

Истакла је да ће родитељски додатак за прво дете, за децу рођену од 1. јануара ове године, бити повећан на 500.000 динара. Додала је да ће родитељски додатак за друго дете бити повећан на 600.000 динара.

„Ту је највеће повећање, са 3,5 просечних плата на 6,5 просечних палта, јер смо преопзнали да је најважнији подстицај за рађање другог детета. То нам је показала струка и демографи“, казала је министарка.

Додале је да је родитељски додатак за треће дете повећан на 2,28 милиона динара, који ће бити исплаћен у 120 једнаких месечних рада, што ће, по њеним речима, осигурати константан прилив новца, а за неке и могућност да буду кредитно способни.

За четврто дете 3,18 милиона динара
„За четврто дете износ је 3,18 милиона динара. Увећана је и једнократна финансијска помоћ на 135.000 динара која се исплаћује за рођење другог и трећег детета“, казала је Ђурђевић Стаменковски.

Према њеним речима, уз родитељски додатак, остварује се и право на паушал за куповину беби опреме за све мајка, који је увећан на 7.500 динара. Изменама закона, како је навела, смањује си и обим документације неопходне за остваривање права на дечји додатак.

„Родитељи више неће имати обавезу да прибаве уверење о катастарским приходима које чланови породице остварује по основу пољопривредне делетности. У пракси то је један папир мање чима се олакшава остваривање права на дечји додатак“, казала је Ђурђевић Стаменковски.

Објаснила је да се изменама закона „у исти положај доводе жене које остварују права на накнаду зараде и жене које остварују право на остале накнаде по основу рођења и неге детата у погледу посматрања основица које су од утицаја на остваривања права, јер се више изменама не рачунају основице које су остварене пре отварања трудничког боловања“. Како је додала, на овај начин је изједначен положај жена које су у радном односу са женама предузетницама које самостално обављају делатност.

„Изменама је предвиђено и да у случајевима када отац одсуствује са посла ради неге детета, а мајка је лице које самостално обавља делатност, посматрају основице пре рођења детета, односно, не рачунају се основице пре трудничког боловања. Тиме се накнада зараде и остале накнаде рачунају на исти начин у погледу посматрања основице“, објаснила је Ђурђевић Стаменковски.

Указала је и да је изменама закона промењена и надлежност председника Комисије за доделу новчаних средстава за изградњу и за учешће у куповини, односно куповини куће или стана по основу рођења детета.

„Убудуће те надлежности ће уместо Министарства за рад, запошљавање, социјална и борачка питања обављати Министардсво за бригу о породици и демографију“, казала је Ђурђевић Стаменковски.

20.000 евра за први стан
Подсетила је да држава посредством ове Комисије издваја и до 20.000 евра за куповину првог стана или изградњу прве куће младим паровима са децом, најдаље годину дана од рођења детета.

„У случају да јединица локалне самоуправе није определила средства за финасирање накнаде трошка боравка у предшколским установама за децу са инвалидитетом, сматњама у развоју и децу без родитељског старања, за децу корисника новчано-социјане помоћи, држава ће то надокнадити посредством Министарства за бригу о породици и демографији“, рекла је Ђурђевић Стаменковски.

Она је позвала посланике да подрже измене Закона. Министарка сматра и да опаске у јавности, да су издвајања прекомерна и да су велика за малу државу као што је Србија, односно да нису компатиблина са буџетом, нису умесне.

„Ништа није прече од идеја мајчинства, очинства и рађања. Родитељство је национална и државотворна и етичка и друштвена врлина“, истакла је Ђурђевић Стаменковски.

Сматра да је обавеза државе да родитеље подржи више него икада, јер и „бруто домаћи производ и виталност српске привреде зависи директно од прираштаја“.

„Улагање у поспешивање прираштаја је неопходно због јачања економије, због целокупног интегритета државе, а не само због бројности народа. То је права инвестиција, а не нека помоћ из буџета, нити било каква бесповратна државна милостиња, јер ће се ова инвестиција у живот и рађање вижеструко вратити, јер је то национална, одговорна и мудра стратешка инвестиција по мери наше отаџбине. Ми имао државни разлог да повећамо та средства. Нема плодније инвестиције којом се обезбеђује извесност државе“, закључила је министарка.

Извор: БИЗЛифе

 

Komentari

НАЈНОВИЈЕ ВЕСТИ

Ариљски основци основали задругу – зарађени новац улажу у своју школу

ОГЛАСНА ТАБЛА

Исплата војних и пољопривредних пензија почиње сутра

ОГЛАСНА ТАБЛА

Чека нас најхладнија зима у последњих 10 година

ОГЛАСНА ТАБЛА

Фестивал чистог ваздуха – Посади свој клима уређај

ОГЛАСНА ТАБЛА

Наша суграђанка Слађана Милојевић, генерална директорка кластера FACTS, ове године учествује на међународном модном самиту BRICS+ Fashion Summit, који почиње данас у Москви

ОГЛАСНА ТАБЛА

Расписан јавни позив за подстицаје за подизање вишегодишњих производних засада воћака и хмеља

ОГЛАСНА ТАБЛА

У ужичком породилишту рођено пет беба

ОГЛАСНА ТАБЛА

Приводе се крају радови на новој градској саобраћајници

ОГЛАСНА ТАБЛА

У Србији данас умерено облачно, местимично са кишом и локалним пљусковима

ОГЛАСНА ТАБЛА