Од почетка ове школске године, у зонама школе десило се 39 саобраћајних незгода широм Србије, два детета су задобила тешке телесне повреде, а 14 је лакше повређено, рекао је Александар Раденковић из Управе саобраћајне полиције.
„Када је реч генерално о безбедности деце у зонама школе, тај број незгода се смањује из године у годину. Међутим, прошле године смо имали једну саобраћајну несрећу, у Лебану, у зони школе, где је дете погинуло“, рекао је Раденковић.
Оно што је од јуче и почетка другог полугодишта, у интензивној полицијској акцији контороле безбедности саобраћаја у зонама школе у фокусу, јесте контрола прекорачења брзине у зони школе, коришење безбедносних појасева, прописно превожење деце као и пропуштање пешака на пешачком прелазу, али и непрописно паркирање у зони школе.
„Јако је битно да родитељи знају да ако су деца лађа од 12 година морају бити на задњем седишту, углавном су та деца довољно висока да не морају да се превозе у седишту или бустеру, али је јако битно да морају бити везана. Деца која су старија од 12 година могу се превозити и на предњем седишту, такође везани. То су неке кључне ствари које родитељима одузимају јако мало врмена али нажалост често то не практикују“, рекао је Раденковић.
Акција ће се, како је рекао, спроводити првих неколико недеља почетка полугодишта, али то је интензивна контрола, док ће се појачана спроводити и током целе школске године.
„Активности ће бити спровођене интензивно у првих пар недлеја школске године, али морам да кажем да саобраћајна полиција јако често у зонама школе и у наредним недељама врши појачане активности у зонама школе, током читаве године“, нагласио је Раденковић.
Каже да је на почетку ове школске године, у септембру, акција имала значајне резултате.
„У свега четири недеље, имали смо више од 15.000 прекршаја. Више од 6.000 прекршаја прекорачења брзине, 2.000 прекршаја возача који су возили у зони школе и користили мобилни телефон и оно што је посебно било запањујуће 200 возача који су возили у зони школе под дејством алкохола. Њих 36 је задржано у службеним просторијама зато што су возили са 1,20 промила“, истакао је Раденковић.
Он је нагласио да је безбедност деце у саобраћају приоритет Управе саобраћајне полиције, Министарства унутрашњих послова и Владе Србије, и изразио наду да ће се возачи у зонама школе понашати одговорно.