Сваке године од почетка до краја грејне сезоне избија велики број пожара на грађевинским објектима, а у претходних месец дана у тим пожарима је страдало осам особа.
„Од почетка грејне сезоне, за ових месец дана, евидентирано је 590 пожара на грађевинским објекитима. Оно што није добар податак је да имамо осам страдалих лица у тим пожарима, 20 повређених и чак 46 лица која смо спасили. То је поприлично велики број – добра ствар је да су ватрогасци спасиоци добро урадили свој посао, међутим број страдалих лица уопште није добар”, рекао је за Танјуг Александар Крстић, шеф одсека у Управи за Ватрогасно-спасилачке јединице Сектора за ванредне ситуације МУП-а.
Према његовим речима, овај период године, од почетка до краја грејне сезоне је период када је повећан број пожара на грађевинским објектима.
“Најчешћи узроци су електроинсталације на нашим уређајима, који служе за грејање или догревање. Оно што не проверавамо – остављамо прекривене уређаје, затим наше димоводне канале за наше суграђане који користе пећи на чврста горива – не очистимо, не припремимо за грејну сезону, остављамо у близини запаљиве ствари. И оно што је проблем пепео који треба одложити, врло често одлажемо у контејнере који су пластични – а то никако не треба радити”, рекао је Крстић.
Он је апеловао на суграђане да пре почетка грејне сезоне искористе лепо време у августу и септембру, да позову електричаре и провере инсталације, да очисте и провере димњаке.
Неисправни или неочишћени димњаци су чест узрок пожара, рекао је он и додао да треба проверити и одржавати димњаке како би се избегао ризик.
“Посебан опрез треба имати када су у питању деца и грејна тела. Не остављајте малу децу без надзора у близини пећи или грејалица”, рекао је Крстић.
Златибор прес