До краја 2024. лизинг индустрија Србије достићи рекордних милијарду евра у вредности финансиране робе и највећи део тог износа финансира развој пословања малих и средњих предузећа (МСП) и предузетника, речено је данас на конференцији „Лизинг и будућност мобилности“ у организацији Асоцијација лизинг компанија Србије (АЛЦС) у сарадњи са Привредном комором Србије (ПКС).
Учесници конференције објаснили су да је лизинг преферирани начин финансирања МСП клијената у читавој Европи што се одражава на даљу експанзију лизинг индустрије.
Током панела изнето је да је лизинг најзаступљенији вид финансирања нових возила у Србији, да је лизинг индустрија један од финансијских партнера у пројектима стандардизације такси превоза у Србији и субвенционисања опреме, да финансира модернизацију јавног градског превоза, мањих доставних возила и компанијских флота, али и да избор лизинга као финансијског инструмента има велики потенцијал кад су у питању физичка лица.
Дигитализација, модернизација…
Очекивања учесника су да ће у наредних неколико година две трећине свих лизинг уговора бити потписано дигиталним путем.
Иван Јауковић, председник Асоцијације лизинг компанија Србије, истиче да нас у наредном периоду очекује модернизација аутобуса, трамваја и тролејбуса, али и побољшање квалитета мобилности.
„Данашњи циклус употребе возила је такав да се она користе краћи период и мењају чешће. Самим тим, корисник има могућност да вози најновији модел, да избегне периоде чешћих кварова и већих сервиса. Осим тога, приметно је померање фокуса са концепта власништва на концепт изнајмљивања, јер савремени возачи не желе да размишљају о возилу и одржавању возила, већ само о њиховом коришћењу“, објашњава Јауковић.
Додао је да били да су у питању хибридна или електрична возила, људи дефинитивно теже еколошки прихватљивим алтернативама кад је транспорт у питању.
„То је свакако последица подизања свести о значају електричних возила, веће доступности возила на територији Републике Србије и побољшане инфраструктуре за електрична возила. Кад је у питању јавни превоз, већ данас на улицама можемо видети нова возила од којих је значајан проценат хибрида и возила на природни гас. Очекивања су да би наредна година могла да буде обећавајућа кад је у питању урбана електромобилност“, каже.
Теодора Миленковић, генерални секретар АЛЦС, подсећа да је свако треће ново возило у Републици Србији финансирано путем лизинга: „Специфичност лизинга је да је средство финансирања уједно и предмет обезбеђења, што овај начин финансирања чини веома погодним за најзначајнији сегмент европске и домаће привреде, а то су микро, мала и средња предузећа.
Путничка возила најзаступљенија у финансирању на лизинг
Путничка возила су најзаступљенија у структури финансирања на лизинг, па у трећем кварталу 2024. године имају удео од 44 процената.
Представници лизинг индустрије сагласни су да је дигитализација друштва утицала и на промене у лизингу. Јауковић објашњава да су се променили начини доношења одлука, управљања ризиком и да је пословно окружење још више усмерено на корисничко искуство.
„Лизинг је и раније био препознат као брз и ефикасан финансијски инструмент, али у последњих неколико година процеси за потписивање лизинг уговора додатно штеде време и ресурсе. Потписивање уговора је могуће за свега неколико минута и то дигиталним путем“, истиче Јауковић.
„Очекивања су да ће индустрија у наредних три до пет година у потпуности прећи на без-папирне уговоре, али и да ће одобрења бити могућа на веб сајтовима или у салону. Између осталог, лизинг жели да допринесе ЕСГ принципима и да смањи количину потребних папира.“
На највећој конференцији о лизингу у Републици Србији, АЛЦС је представила и резултате за трећи квартал текуће године.
Раст вредности новозакључених уговора давалаца финансијског лизинга од 30 одсто регистрован је у првих девет месеци 2024. године у односу на исти период претходне године.
Посматрајући према сегментима, раст вредности новозакључених уговора давалаца финансијског лизинга забележен је у скоро свим сегментима финансирања, а највећи је у сегменту комерцијалних и теретних возила и аутобуса где износи скоро 47 процената као и путничких возила (нових и половних) где је раст више од 22 одсто.
Из АЛЦС закључују да се, према досадашњем тренду, може очекивати да лизинг индустрија настави раст и следеће пословне године.
Н1 Инфо