Сезона брања гљива у пуном је јеку, а берачима погодују лепи временски улсови и Михољско лето. Ипак у бербу гљива морате кренути са великим предзнањем, јер конзумирање непроверених врста може изазвати велике здрасвтвене проблеме. Некадашња новинарка Милка Аџић из Ужица напустила је примарну професију и посветила се истраживању тајанственог света гљива, стога за све бераче има јако важну поруку.
– Најаважније је да ништа не беру и не конзумирају на своју руку. Да их не узимају од пријатеља, комшија на поклон, али и да се не купују на пијацама ако немају декларацију јер их нико не контролоше. Тренутно се у природи може наћи велики број гљива, само је потребно их добро пробрати, каже за РИНУ Милка.
Она стално усавршава своја знања у разговору са познаваоцима, преко интернета и помоћу књига, а има и Фејсбук сраницу „Која је ово гљива“, посвећену овој теми. Међутим, оно што њу посебно брине јесте неконтролисана и све чешћа сеча приватних шума што условљава да гљива има све мање, а посебан проблем су и неедуковани берачи.
– Када после берача прођем шумом или неким пропланком осим што знам тачно шта су доручковали, јер иза себе оставе пластичне, кесе, папире, пет амбалажу, видим да су гљиве брали потпуно неселективно и на том месту тешко да ће поново нићи – прича Милка и додаје да је нарочито лоше брање младих гљива.
– Ми који волимо природу остављамо младе гљиве зато што оне нису још испуниле своју функцију, то се нарочито односи на вргање који су најтраженији. Млада гљива, која испод шеширића има бело плодиште где се налазе споре и разлог њеног изласка из земље да продужи врсту, нису стигле да се ветром или на неки други начин разнесу и када се она убере, то значи да она није испунила своју мисију, а погрешно је и уврежено мишљење да су оне најквалитетније за исхрану – тврди Милка.
Колико је употреба гљива, не само јестивих, важна и распрострањена, већина људи није упозната. Гљиве се нарочито много користе у фармацији, од појединих врста се сада у свету праве врхунски грађевински материјали, а све чешће користе се као замена за природну кожу.
Ипак, како каже гљиве није препоручљиво јести сваког дана, а препоруке стручњака су да горња граница буде 1,5 кг свежих по особи недељно. Оне су због свог састава и грађе додатак, никада основа јела, оне поправљају укус.
Извор/фото: РИНА