ОГЛАСНА ТАБЛА
УЖИЧКЕ ВЕСТИ ФОТО РАЗГЛЕДНИЦА

Народна библиотека Ужице домаћин 18. по реду „Библионета“

У години у којој носи титулу националне престонице културе град Ужице и Народна библиотека Ужице организатори су, домаћини и покровитељи најважнијег стручно-научног скупа матичних библиотека у Србији. 18. по реду “Библионет” отворен је у присуству представника Министарства културе, Министарства науке, иновација и технолошког развоја, града Ужица и представника матичних библиотека из целе Србије, а тема скупа је “Библиотеке и циљеви одрживог развоја”.

Учеснике и госте “Библионета” у име града Ужица поздравио је Драгољуб Стојадиновић члан Градског већа за друштвене делатности и пројекте, истакавши да је велико задовољство и част бити домаћин једног оваквог скупа.

“У години у којој Ужице носи титулу националне престонице културе, значајан део пројекта “Ера културе” заузима и Народна библиотека Ужице, која је својим капацитетама и идејама, још од писања саме апликације и пријаве за овај важан пројекат, показала спремност да својим деловањем унапреди позицију културног деловања. Веома важан пројекат који је недавно завршен јесте и покретање и почетак рада Лабораторије за рестаурацију и конзервацију, која ће допинети очувању старих књига и издања. Град Ужице је са поносом подржао овај пројекат, свестан његовој значаја у традиционалном очувању и баштињењу књига. Паралелно са тим, свесни нових тековина модерног доба, у кораку смо и са дигитализацијом, чему је потврда и данашњи скуп”, нагласио је Стојадиновић.

Према речима директорке Душице Мурић, Народна библиотека Ужице, са својим наслеђем представља најстарију културну установу у Златиборском округу и једну од најстаријих библиотека на тлу Србије, због чега је са великим разлогом по други пут организатор најважнијег научно- стручног скупа матичних библиотека Србије.

“Било да говоримо о друштвеној одговорности библиотека, о улагању у образовање, о дугорочном планирању заштите библиотечке грађе и извора, о изградњи односа са локалном заједницом и другим субјектима у области културе, о стандардима одрживости и о специјализованим знањима у оквиру праксе, било да о томе свему говоримо из различитих видокруга, из локлане, регионалне или светске перспективе, сигурна сам да сви имамо на уму крајњи циљ наших напора, читаоца.”

Говорећи о значају књиге и библиотеке, Селимир Радуловић управник Библиотеке Матице и саветник министра културе, истакао је да књиге обесмрћују човека, и да су управо књиге оно најбоље у свету који шкрипи и прети да се сруши.

“Захваљујући њима сваки читалац може да измисли своју прошлост, да се утемељи у садашњости да иманигира своју будућност. Библиотеке нису само збирке књига већ и предачки симбол из којег изнедрују књиге као душе писаца, оне спајају расуто, приближавају раздвојено, невидљивом враћају видљиво. Оне су кључеви света, сагласно томе и кључ наше српске куће. У њима сазнајемо тајне свега шта је било што јесте и шта ће бити на земљи на води на небесима. Размена књига између појединих нација и народа, размена је емоција. Нема света без књиге и нема књиге без света, свитак писма односно књига и свитак стварања ондосно свет, дело су божије и кроз време и кроз историју, наше сећање и памћење, у континуитету се преплићу и укрштају, тамо где се мрсе и размрсују нити вечности”, нагласио је Радуловић.

У име Министарства науке, технолошког развоја и иновација присутнима се обратила Марија Греци истакавши да је сарадња са библиотекама од кључног значаја.

“Сматрам су они важна спона са научном заједницом и стуб подршке науци. Крајем прошле године министарство је потписало споразум са Филолошким универзитетом, како би студенти библитекарства обављали праксу у научним институтима и иовационим центрима и то је само један од корака ка јачању наше  сарадње са библиотекарима и унапређењу њиховог положаја и доприноса научном развоју. Наш циљ је да континуирано радимо на подршци и сарадњи са библиотекама и библиотекарима као кључним чиниоцима у очувању знања и информацја. Верујемо да су библиотеке и сви ви који се залажете за њихово унапређење суштински део напретка целокупне заједнице”, нагласила је Греци.

Традицонално, у оквиру “Библионета” Заједница матичних библиотека Србије уручује годишњу награду , која носи име Ђуре Даничића и додељује се за целокупан допринос појединаца развоју  библиотекарства и културе Србије. Добитница овогодишњег признања је заменица управника Народне библиотеке Србије и секретар Заједнице матичних библиотека Србије др Драгана Милуновић.

Стручно-научни скуп Библионет у 2024. години бавиће се представљањем и анализом циљева одрживог развоја у контексту делатности библиотека. Актуелност ове теме на међународном плану доказује њена заступљеност у агенди Међународне федерације библиотечких удружења и институција која је посвећена ширењу идеје одрживог развоја кроз низ активности. Такође, уз подршку Генералне скупштине Уједињених нација, Србија је иницирала Међународну декаду науке за одрживи развој (2024-2033) кроз коју су, не само академске, већ и друге библиотеке виђене као водеће установе дисеминације знања и информација.

Град Ужице

Komentari

НАЈНОВИЈЕ ВЕСТИ

Традиционални маскенбал ужичких предшколаца, поводом Дана града (ВИДЕО)

ОГЛАСНА ТАБЛА

Бесплатни офталмолошки прегледи за становнике Општине Чајетина

ОГЛАСНА ТАБЛА

Извођач радова објаснио ситуацију око „спорне“ бандере

ОГЛАСНА ТАБЛА

Измењен режим рада Голд гондоле у другој половини октобра

ОГЛАСНА ТАБЛА

Одржана Свечана седница Скупштине града Ужица, заслужнима уручена признања

ОГЛАСНА ТАБЛА

У ужичком породилишту рођено пет беба

ОГЛАСНА ТАБЛА

Министар одбране Братислав Гашић отворио новоизграђену халу „Првог партизана“

ОГЛАСНА ТАБЛА

Отворена изложба „Боје времена Михаило Миловановић (1879–1941), портретиста у рату и у миру“

ОГЛАСНА ТАБЛА

Најтоплији дан у недељи, температура до 29 степени

ОГЛАСНА ТАБЛА