Претходних дана скоро читава Србија била је погођена поплавама, а сада када се вода повукла и куће колико толико очистиле, код грађана је остао страх од најезде гмизаваца и глодара. Змије су виђене у центру Новог Пазара и Прибоја како се пењу уз дрво, а велики број интервенција имају и „хватачи змија“, јер се оне почеле да се појављују буквално свуда, преноси РИНА.
Грађани се позивају да не паниче, већ само да се одмакну од места на ком су угледали гмизавца јер је познато да оне никад не нападају прве.
Ипак, страх који се сада јавља јесте опаснот од заразних болести које шире глодари, нарочито од мишје грознице и лептоспирозе. Ове заразне болести могу бити и смртоносне, уколико се са лечењем не почне на време.
– Од потпуно здраве жене ја сам дошла у ситуацију да ми је живот висио о концу. Први симптом је била језа, онда је кренула температура, мучнина и повраћање. Много јаке болове сам имала. Гледам своје тело и видим како оно расте, због последице гомилања течности у мом организму, а само захваљујући лекарима на ВМА, сестрама и професорима ја сам преживела. То је била даноноћна битка за живот и не бих пожелела никоме да доживи оно што сам ја, рекла је за РИНУ Чачанка која је једва преживела мишју грозницу пре пар година.
Вируси и бактерије за лептоспирозу и мишију грозницу могу се покупити у природи, најчешће на сеоском подручју где има доста стоке и пољских мишева. Човек се инфицира када дође у контакт са излучевинама заражених јединки. Они који су најугроженији и подложни овим инфекцијама су људи чији су послови везани за природу а то су шумари, берачи шумског воћа, ветеринари и пољопривредници. Према речима директора ЗЗЈЗ Чачак др Аксентија Тошића, период инкубације траје од 10 до 40 дана, а извор инфекције може бити земља, блато или контаминирана вода и ваздух.
– Мокраћа коју излучују животиње садржи тај вирус који се разлива и онда особе које имају неке огреботине рукама или ногама, а не заштите ту рану дозвољавају да тај инфективни агенс уђе директно у њихову крв и тако долази до оболевања”, рекао је Тошић додајући да је за сада епидемиолошка ситуација у Чачку стабилна и да није забележено било какво повећање инфективне болести, као и да се мишја грозница и лептоспироза не преносе са човека на човека.У овом крају људи углавном знају шта је то мишја грозница и лептоспироза, али ретко ко зна колико је то заиста опасно, какви су симптоми и на који начин се могу заштитити, закључио је Тошић.
Извор: ГЗС / РИНА