Зову их телефоном, заказују разговоре, нуде наводно специјалне понуде по повољним условима – најстарији суграђани и даље су жртве продаваца превараната. Нуде им све – од посуђа, преко јоргана, до чудотворних медицинских помагала. Убеђују их и преко телефона и у кући тако што проведу и по неколико сати са онима за које знају да се осећају усамљено. Ваља знати да чак и склопљени уговори са оваквим трговцима могу да буду поништени, а преваранти кажњени.
После краће презентације у стану, наша старија суграђанка пристала је да за тигањ од 28 центиметара плати 32 хиљаде динара. Потписала је и административну забрану на 24 месеца. Њена деца су, не желећи да иду на суд, исплатила цео дуг, иако су били свесни да, како кажу, у радњи такав тигањ кошта тек неколико хиљада динара.
Истраживања показују да је свака шеста особа старија од 65 година у Србији била жртва неке сличне преваре. Два јастука су тако продата за 80 хиљада динара, а ћебе са магнетима за чак 130 хиљада динара, и то без упозорења на потенцијалну опасност.
Весна Перинчић из Републичке уније потрошача објашњава да су магнети контраиндиковани за старије суграђане који имају уграђене стентове, бајпас итд.
„Они нису упозорени да ти магнети могу да нашкоде њиховом здрављу. Имали смо пример да је потрошач, старија суграђанка, због тога завршила у болници“, додаје Перинчић.
„Лепе“ речи које много коштају
Преваранти знају да су старији понекад жељни друштва и разговора. Нуде и услуге, медицинске или мајсторске.
Надежда Сатарић из Удружења Амити снага пријатељства наводи пример да грађанин унапред дâ новац да преварант оде и купи део, и наравно за рад.
„Овај покупи све то наравно и више се ни не врати и нема ништа нити од поправке нити било шта. Практично је он за оне лепе речи, за пола сата што је онај седео са њим платио 10 хиљада, 20 хиљада или ко зна колико“, указује Сатарић.
Срамота и осећај бескорисности
Само 25 одсто преварених исприча шта им се десило. Новац је отишао, а остају депресија, осећај бескорисности и утисак да само наносе штету.
„Када они размисле шта су урадили, када схвате да су преварени, онда кажу, јој боже какав сам глуп човек испао, па онда их срамота да кажу, срамота их да пријаве, мисле нико им неће поверити, па чак и својој деци срамота их да кажу, јер ће казати деца – па за име бога тата или мајко, јел сам ти рекао да не пушташ никога у кућу. И онда боље ћути и нека то оде тако. И тако данас и тако сутра и трговцима добро“, каже Сатарић.
Рок од 14 дана да се роба врати без навођења разлога
Важно је да старији суграђани знају да имају право да одустану од куповине.
„Потрошачи имају рок од 14 дана да се предомисле без навођења разлога да врате робу, а да се уговор поништи. Исто тако, уколико нису добили образац о одустанку од уговора, могу да одустану у року од годину дана и на тај начин их је закон заштитио, а трговац који не достави образац је одговоран пред законом по прекршајном налогу за који је надлежна тржишна инспекција“, наводи Весна Перинчић:
За оне који продају на основу насртљиве, непоштене и обмањујуће пословне праксе, казне су од 300 хиљада до два милиона динара.
Извор: РТС