Поједина скијалишта у региону већ су покренула жице и означила почетак нове скијашке сезоне, док се остала припремају да то учине у наредних неколико дана.
Наруку им иде снег који је нападао протеклих дана и мами скијаше и бордере на карвинг и брзо вијугање, а оне најмлађе да једноставно уживају у зимској чаролији коју у градовима готово више и немају.
Копаоник је 5. децембра први у Србији отворио врата за скијаше и бордере, Стара планина ће то учинити 13. децембра, а очекује се да ће до краја месеца жице бити покренуте и на Торнику.
Како се ближе новогодишњи и божићни празници, који се поклапају са зимским распустом, почиње да се размишља о идеалној зимској скијашкој дестинацији, ако не у Србији, онда у региону. По могућству, тражи се она најповољнија.
Упоређивањем цена ски-паса на Копаонику, Старој планини, Златибору, Јахорини, Колашину 1600, Банском, Крањској Гори и Мариборском Похорју, може се закључити да се најјефтиније картице за скијање у региону налазе у црногорском Колашину, а затим на Старој планини и Златибору.
Ова скијалишта су мањег капацитета па су идеална за почетнике, децу и оне који би желели да буду на снегу, а да прођу јефтиније.
Најјефтинију цену дневног ски-паса у региону има Колашин 1600. Дневна картица за скијање за одрасле кошта 25 евра, а за децу 16,5 евра. Следеће две планине са најјефтинијом ценом дневног ски-паса су Стара планина и Златибор: за одрасле износи 26 евра, а за децу 21 евро.
Следеће најјефтиније скијалиште на дан не налази се ни у Србији, ни у Бугарској, ни у Босни и Херцеговини, већ у земљи која је чланица Европске уније и која има скоро двоструко већу просечну плату од Србије. Реч је о Словенији и Мариборском Похорју.
Мариборској Похорје је највеће скијалише у Словенији, а познато је по одржавању трке Светског купа у алпском сијању „Златна лисица“. Скијалиште је модерно са новим жичарама и има нешто више од 40 километара скијашких стаза.
У овом скијалишту дневна карта кошта 41 евро за одрасле, а за децу 24 евра. Копаоник, Банско и Јахорина имају скупљи дневни ски-пас од Мариборског Похорја, мада јесу већег капацитета од овог словеначког скијалишта, али далеко од словеначког животног стандарда.
Најскупља дневна ски-карта је у Банском (кошта 49 евра), док Копаоник и Јахорина имају најскупље дневне карте за децу од шест до 12 година које једине у региону коштају изнад 30 евра. На Копаонику је карта за децу 35 евра, а на Јахорини 37 евра.
Када је реч о тродневном ски-пасу за одрасле ситуација је слична. Колашин, Стара и Златибор су најповољније, а ски-пас за три дана највише кошта у Банском, Крањској Гори и на Копаонику.
Поново Јахорина и Копаоник доминирају у региону по цени ски-паса за децу и она за три дана у овим ски-центрима износи више од 80 евра. На пример, у Мариборском Похорју кошта 59 евра.
Петодневни ски-пас за одрасле најскупљи је на Крањској Гори (кошта 192 евра) и Копаонику (кошта скоро 170 евра), а дечији на Јахорини (134,5 евра) и Крањској Гори (121 евро).
Цене на Копаонику и Јахорини као на Крањској Гори, а плате дупло мање
Цене ски-паса на Копаонику, Јахорини, Банском и Крањској Бањи такмиче се по скупоћи у региону, али уколико се упореде просечне плате земља у којима се налазе ови ски-центри, може се закључити да је скијање најприступачније Словенцима.
Просечна плата у Словенији у септембру ове године износила је 1.540 евра, а цена петодневног ски-паса за једну одраслу особу у Крањској Гори кошта 192 евра.
У Србији је просечна плата у септембру износила 820 евра, а цена петодневно ски-паса кошта око 170 евра.
Босна и Херцеговина завршила је септембар са просечном платом од 700 евра, а цена петодневног ски-паса за једну одраслу особу кошта 135 евра.
У Бугарској је просечна плата у другом кварталу 2024. године износила 910 евра, а цена тродневног ски-паса (на сајту нема података о цени петодневног ски-паса) износи око 140 евра.
Трошкови расту уколико се на то додају цене хране, смештаја, изнајмљивања опреме, ски-паса за децу.
Скијање на Копаонику, Банском и Јахорини није за просечне плате грађана у тим земљама, док је Словенцима и најскупље скијалиште у земљи, у које спада Крањска Гора, приступачно.
Извор: Данас