Иако и ове године у децембар улазимо без правог снега, вештачки снег не одлаже планове Скијалишта Србије да, по традицији, Копаоник први покрене жице и означи почетак скијашке сезоне.
Ски опенинг на Копаонику најављен је за 5. децембар, док се почетак скијашке сезоне на Старој планини очекује недељу дана касније, 13. децембра.
Званичне најаве о отварању ски сезоне на Златибору још нема, али може се очекивати крајем децембра или почетком јануара. Прошле године, ски центар Златибор отворен је 12. јануара.
Цене ски-паса за ову сезону нису мењане у односу на прошлу. Традиционално, Копаоник предњачи са ценама па су цене ски-паса у овом скијалишту скоро дупло скупље у односу на остала два ски центра.
Више цене ски-паса на Копаонику у односу на Стару планину и Златибор су очекиване с обзиром на то да је Копаоник највећи ски-центар Србије са око 50 ски-стаза и више од 20 жичара. Торник на Златибору поседује шест ски-стаза, а Стара планина осам.
Међутим, јавност у последњих неколико година често расправља о томе како цене на Копаонику нису оправдане у односу на животни стандард грађана Србије, а у последње две године поставља се питање и квалитета услуге због недовољно снега. Све чешће скијаши и не искористе своје уплаћене картице за скијање.
Без обзира на критике, Копаоник наставља да се сврстава у категорију „планине која није за свачији џеп“.
Просечна српска плата не може да покрије зимовање на Копаонику
Четворочлана породица, састављена од двоје одраслих и двоје деце старости од шест до 12 година, уколико жели да проведе пет дана на Копаонику за време новогодишњих празника или Сретења мораће само за ски-пас да издвоји 67.000 динара (око 570 евра).
Уколико планирају да избегну новогодишњу гужву и на зимовање оду пре 25. децембра или после Божића, неће проћи много јефтиније. Ски-пас ће им у том случају бити за 4.400 динара мањи (62.600 динара).
Повољније за ски-пас проћи ће породица чија деца имају мање од шест година, јер је за њих ски-пас симболичних 0,01 динар. У периоду око Нове године и Сретења, ски-пас за родитеље и децу испод шест година износио би укупно око 40.000 динара (око 340 евра).
Када је реч о смештају, на Букингу се цене у време новогодишњих празника за пет ноћи за четворочлану продицу крећу од 350 евра па до невероватних 4.000 евра.
Јефтинији и скромнији смештај на Копаонику може се наћи ван центра, тачније у викенд насељу или Брзећу, док су цене у центру далеко више. Рекордне цене држе луксузни хотели на стази.
На трошкове за смештај и ски-пас, треба додати и трошак за храну, изнајмљивање опреме који се креће између 2.000 и 3.000 динара по особи по дану и гориво. Ко нема обезбеђен бесплатан паркинг мора да рачуна и тај трошак, који дневно у гаражи износи 1.900 динара. Уколико неко на скије стаје први пут, потребни су и часови, а цена једног часа је 40 евра.
У најјефтинијем случају, четворочлана породица не може да планира зимовање од пет дана на Копаонику без минимум 1.200 евра.
То значи да једна просечна српска плата, која је у септембру износила 96.115 динара (око 820 евра), није довољна да покрије трошкове зимовања на Копаонику. Треба узети у обзир и то да већина грађана Србије ради за мању плату од просечне, док око 200.000 запослених прима минималац.
Иако носи назив Национални парк „Копаоник“ и као такав би требало да припада и буде доступан свим грађанима Србије, у пракси Копаоник је луксузна планина и доступна углавном онима са „дубљим џепом“.
Зимовање на Старој и Златибору повољније
Уколико се родитељи одлуче да на зимовање децу одведу на Стару планину или Златибор, проћи ће упола јефтиније него на Копаонику.
Цене ски-паса за обе планине су исте, с тим што је за Стару извесније скијање за новогодишње и божићне празнике, док би Златибор могао свој ски-центар да отвори тек након 10. јануара, као и прошле године.
Према ценовнику који је за Стару планину и Златибор објавило предузеће Скијалишта Србије, цена петодневног ски-паса за четворочлану породицу састављену од двоје одраслих и двоје деце узраста од шест до 12 година у периоду око Нове године или Сретања износила би 35.760 динара (око 300 евра).
Уколико су деца млађа од шест година такође плаћању симболичну цену ски-паса од 0,01 динар, те би цена карте само за родитеље износила 21.500 динара (око 180 евра). У односу на Копаоник, цене карата за скијање су скоро дупло јефтиније.
И смештај на овим планинама је повољнији у односу на Копаоник. На Букингу најјефтинији смештај на Старој планини за четворочлану породицу, који укључује пет ноћи у периоду око Нове године, износи 200 евра, а најскупљи 1.000 евра.
На Златибору је слична ситуација када је реч о најјефтинијем смештају који се у овом периоду за четворочлану породицу може наћи за 200 евра. Међутим, луксузни хотели на Златибору приближили су се цени смештаја на Копаонику и најскупљи смештај у овом периоду за четворочлану породицу кошта чак 3.900 евра.
У поређењу са Копаоником, Стара планина и Златибор могу се већ сврстати у планине „за свачији џеп“.
Данас