Влада Србије изашла је са предлогом да плате у предшколским установама од 1. јануара 2025. године линеарно буду повећане за 12 одсто. Са друге стране представници синдиката запослених у вртићима тражили су да то повећање буде 21 одсто, како би се достигла пројектована просечна плата у Србији за тај период.
Предлог је у среду (18. септембра) премијер Србије Милош Вучевић изнео представницима синдиката на састанку одржаном у Влади Србије. Премијер се после састанка са синдикатима огласио на друштвеној мрежи X.
„Разговарао сам данас и са представницима синдиката предшколског васпитања и образовања о унапређењу положаја запослених. Предлог Владе Србије је да плате запосленима у предшколском образовању од 1. јануара 2025. године буду повећане 12 одсто и за то имамо пуну подршку председника Александра Вучића“, написао је премијер.
Иначе, плате запослених у предшколским установама финансирају локалне самоуправе. Због тога оне нису исте у Београду и Бору, Чачку и Јагодини. Плате у вртићима дефинисане су Законом о предшколском васпитању и образовању, члан 52.
„Основица за обрачун и исплату плата у предшколским установама не може бити нижа од основице за обрачун и исплату у основном образовању и васпитању, али може бити увећана из средстава које оствари установа или јединица локалне самоуправе“, стоји у Закону.
Плате запослених у вртићима
Председница Самосталног синдиката предшколског васпитања и образовања Србије Босиљка Јовановић каже да је тренутно плата васпитача са факултетом 86.681 динара, са вишом школом 74.469, а са средњом школом 67.162 динара. Спремачица има плату 46.000 динара.
То су плате запослених у вртићима у целој Србији изузев Београда и Јагодине. Те локалне самоуправе препозанале су значај запослених у вртићима, те је у Београду њихова плата увећана за 16 одсто, а у Јагодини 10 одсто.
Јовановић каже да са повећањем плате од 12 одсто васпитачи са факултетом имаће плату 97.082 почетна, са вишом школом 83.406 динара, а са средњом школом (сестре васпитачи које раде са децом у јасленој групи) 75.220 динара.
„Наш захтев је био да то повећање буде 21 одсто. Са повећањем од 21 одсто плата васпитача са факултетом била би 104.000 динара. На тај начин би донекле стигли просечну пројектовану зараду у Србији за тај период. Са вишом школом васпитачи би имали 90.108 динара, са средњом школом 81.267 динара. Наш предлог Влада није усвојила и понудили су повећање од 12 одсто“, навела је Јовановић за Еуронеwс Србија.
Муке васпитача у мањим срединама
Како су плате васпитача у надлежности локалних самоуправа није редак случај да касне и по неколико месеци. Јовановић каже да у Рековцу запослени у вртићу од новембра прошле године нису примали плату.
„Ми смо као синдикат реаговали. Почели су да примају плату, али им и даље касни. Сада су примили плату за април“, навела је Јовановић.
Да ли ће бити још локалних самоуправа које ће додатно повећати плату запослених у вртићима на републичку основицу остаје да се види. Јовановић каже да сваке године синдикат преговара о томе са локалним самоуправама.
„Прошле године преговарали смо са Чачком, Краљевом, Бором, где видимо да има простора у буџету да се повећају додатно плате запослених у вртићима. Надамо се да су они следећи који ће кренути стопама Београда и Јагодине“, навела је она.
Иначе, Београд на републичку основицу додаје још 16 одсто васпитачима на плате. Тако је у престоници плата васпитача са дипломом факултета око 100.000 динара (без минулог рада).
Euro News