У насељу Попова вода на Белој Земљи обележена је 90. годишњица од убиства краља Александра I Карађорђевића. Код спомен-чесме посвећене њему и борцима страдалима у ратовима 1012-1918. године, свештеници ужичке Цркве служили су парастос, а присутне делегације положиле су венце и цвеће. Присутнима су се обратили Рајко Радосављевић заменик градоначелнице Ужица и Весна Лучић председница Градског одбора потомака ратника 1804 -1918. “Мајор Коста Тодоровић”.
“У дану у коме обележавамо Дан града Ужица и 695 година његовог постојања, посебну пажњу указујемо суграђанима, појединцима, удружењима, организацијама, свима који су дали допринос у развоју града. Са друге стране почаст и помен одајемо онима, који данас нису са нама, а најзаслужнији су за слободу коју уживамо. Њихова имена на овој су спомен чесми заједно са именом великог владара, витеза и поборника мира у тадашњој Европи – краља Александра првог Карађорђевића, који је на данашњи дан 1934. године убијен у Марсељу”, истакао је Рајко Радосављевић, заменик градоначелнице Ужица.
Према његовим речима, “храброст која га је водила кроз велике битке од 1912 до 1918. године од оне Кумановске до пробоја Солунског фронта, нас обавезује да будемо једнако храбри, одани идеји мира, стабилности и просперитета, каква је била и владавина краља Александра”.
“Најмање што можемо јесте да на овај начин одамо почаст и њему и свим јунацима ратова од 1912. до 1918. године, као што то чинимо и у свим другим приликама обележавајући значајне догађаје и личности српске историје. На нама је и да генерацијама које долазе причамо и преносимо знања о овом и осталим важним догађајима, нашим јунацима и херојима, јер они су најзаслужнији за слободну државу у којој ће живети, школовати се и стварати своје породице. Њихова жртва заслужује вечно памћење и поштовање”, поручио је Радосављевић.
Весна Лучић председница Градског одбора потомака ратника 1804 -1918. “Мајор Коста Тодоровић”, нагласила је да су династије Обреновића и Карађорђевића биле наше српске династије и да смо један од ретких народа у Европи и на Балкану, који је приликом ослобађања имао своје династије.
“Ти наши представници и претходници ослободили су Србију у Првом и Другом српском устанку, у Великој источној кризи, у Балканским ратовима, у Првом светском рату. 90 година смо чекали да ми у Ужицу обележимо ослобађање у Првом светском рату 2008. године, 90 година смо чекали и да обележимо смрт краља Александра кажу прве жртве фашизма у Европи. Надам се да је ово први корак ка једном правом, дубоком одавању поште свим нашм жртвама и да ћемо убудуће обележавати све оно што треба да обележавамо. Захваљујем се Историјском архиву који је ове године објавио књигу о краљу Александру првом Карађорђевићу и хвала вам што смо сви заједно овде и надам се да ће овако бити и убудуће”, нагласила је Лучић.
Поред делегације града Ужица, организатора церемоније, венце код спомен обележја положиле су и делегације Градске општине Севојно, Градског одбора потомака ратника 1804 -1918. “Мајор Коста Тодоровић”, Херојске 549. моторизоване бригаде “Цар Душан силни”, Градског одбора СУБНОРА Ужице, Удружења бораца Севојно и Удружења ветерана 63. падобранске бригаде.
Краљ Александар Први Карађорђевић убијен је у Марсељу 9. октобра 1934. године, заједно са француским министром иностраних послова Лујом Бартуом, током посете Француској, у коју је отпутовао да би учврстио одбрамбени савез против нацистичке Немачке.
Град Ужице