Poplava propisa kojima se reguliše ponašanje dece usložnjava stvari. Događa se tako da problemi koji i nisu veliki izbiju u prvi plan, a opet neki drugi značajniji budu potisnuti. Treba razlikovati šta je diskiminacija, a šta zapravo nije. Ovo kaže Branka Tišma, školski psiholog, povodom najnovijeg pravilnika o suzbijanju diskriminacije u školama, koji, između ostalog, predviđa da će roditelji na rođendan deteta morati da pozovu celo odeljenje, kako niko od dece ne bio diskriminisan.
Pravilnik zabranjuje i ruganje drugim đacima, njihovim roditeljima i zaposlenima u školi na osnovu nacionalnosti, omalovažavanje i oslovljavanje pogrdnim imenima pripadnika određenih grupa. Tu spadaju i ignorisanje i izbegavanje, ali i pričanje uvredljivih viceva i neumesnih šala, pevanje uvredljivih i pesama o pripadnicima neke grupe, slanje ponižavajućih poruka putem SMS ili društvenih mreža.
Branka Tišma ističe da je važno učiti decu da ona sama grade odnose između sebe, da se druže i poštuju jedni druge.
– Ne možete terati nekoga da se druži ako obe strane nisu izgradile međusobno drugarski i ljudski odnos. Uvek biramo one koji su nam bliski. Moramo da gradimo odnose sa decom, a ona sa svojim vršnjacima. Poplava normi ne pomaže – upozorava ona.
A Ministarstvo prosvete predvidelo je i kazne.
– Vaspitno-disciplinska mera može biti: ukor direktora ili ukor nastavničkog veća, premeštaj učenika u drugu osnovnu školu ili isključenje učenika iz srednje škole – rečeno je „Novostima“ u Ministarstvu. – Ove su krajnje mere koje se mogu doneti tek ako su preduzete sve potrebne aktivnosti u ustanovi i u saradnji sa drugim ustanovama i ako se proceni da je to u najboljem interesu učenika. Vaspitno-disciplinski postupak se može pokrenuti samo ukoliko je do povrede zabrane došlo u školi, međutim škola u svim drugim situacijama ima obavezu sprovođenja pojačanog vaspitnog rada uz obavezno uključivanje roditelja i po potrebi obaveštava druge institucije.
Milan Bajić, direktor OŠ „Josif Pančić“, ističe da u ovoj školi nema diskriminacije, a ako se i dogodi, to se rešava odmah, saniraju se posledice da se ponovo ne bi desilo.
– Takvi problemi se rešavaju kućnim vaspitanjem – smatra Bajić. – Mora se voditi računa o deci do 14 godina. Ne smemo im stavljati etiketu na čelo, nego im pružiti šansu da se socijalizuju. Deca su živa bića, svako ima pravo na grešku, pa i ona.
SANKCIJE I ZA RODITELjE
Pravilnikom je regulisano i ponašanje roditelja, pa tako on ne sme svojim ponašanjem u ustanovi da podstiče, pomaže, izaziva i da na bilo koji način doprinosi diskriminaciji i vređanju ugleda, časti ili dostojanstva ličnosti. U slučaju kada je roditelj diskriminiše, odgovornost se utvrđuje pred poverenikom ili u sudskom postupku. Direktor ima obavezu da preduzme mere i prema zaposlenom, roditelju i trećem licu, u slučaju diskriminacije, kao i da slučaj prijavi nadležnim organima.
Ovaj sajt koristi kolačiće koji nam pomažu da poboljšamo Vaše iskustvo na našim web stranicama. Ukoliko nastavite da koristite sajt smatraćemo da se slažete sa korišćenjem kolačića.Ok