Према новом закону, сви постојећи корисници то морају да учине до 10. фебруара наредне године
Сви нови припејд корисници треба да региструју своје бројеве пре активирања услуге, а постојећи да заврше регистрацију закључно са 10. фебруаром 2025. године или ризикују обустављање ове услуге.
Ова обавеза произилази из новог Закона о електронским комуникацијама, који је ступио на снагу у мају 2023. године.
Директор Канцеларије за ИТ и е-Управу
др Михаило Јовановић и главна директорка за продају и задовољство корисника А1 Србија Бранка Пудрља Дурбаба присуствовали су јуче у Београду презентацији решења за лаку и ефикасну припејд регистрацију путем Портала за електронску идентификацију (еИД).
Како је објашњено, реч је о безбедном и ефикасном решењу јер грађани неће морати физички да одлазе у њихове пословнице, што процес регистрације чини приступачнијим. Корисници већ сада могу ово да обаве директно преко сајта тог опратера, користећи свој налог на порталу еид.гов.рс (Канцеларија за ИТ и е-Управу).
– Ценимо време наших корисника јер знамо колико им је драгоцено. Наше партнерство са Канцеларијом за ИТ и е-Управу чини припејд регистрацију бржом и лакшом него икад. У само неколико кликова, корисници могу да испуне своје услове регистрације и наставе да користе наше услуге без прекида– рекла је Бранка Пудрља Дурбаба.
Михаило Јовановић истакао је да са поносом може да каже како Канцеларија за ИТ и е-Управу наставља унапређење капацитета својих најнапреднијих система, као што је шема електронске идентификације. На овај начин ставља их на располагање, поред јавне управе, и привреди, како би дигитална трансформација у Србији напредовала још више, као и да би грађанима било још лакше да користе различите онлајн услуге. Према његовим речима, компанија А1 Србија је први телекомуникациони оператор, који омогућава једноставну онлајн регистрацију припејд бројева свим грађанима који имају налог на Порталу „еУправа”, што значајно штеди време и омогућава бржи приступ мобилним услугама. Он је нагласио да је на Порталу „е-Управа” тренутно регистровано готово 2,4 милиона грађана који користе неколико стотина електронских услуга.
– Регистрација припејд корисника представља један од кључних корака у даљем унапређењу безбедности и поузданости услуга мобилне телефоније у Србији – истакао је Јовановић. Он је додао да је захваљујући систему за размену података по службеној дужности, који је успоставила Канцеларија за ИТ и е-Управу, уштеђено 255 милиона сати чекања, што је доказ да ради у служби својих грађана.
Како је раније појаснио Рател, Закон о електронским комуникацијама у Члану 158. налаже да је пружалац услуга дужан да региструје корисника пре почетка пружања припејд услуге са плаћањем унапред. Али се исто односи и на кориснике који су почели да користе услугу пре почетка примене овог члана.
Онима који до наведеног рока остану нерегистровани биће обустављено пружање услуге и више неће бити доступна. Најпре ће нерегистрованим корисницима бити обезбеђена само примерена количина саобраћаја потребна за онлајн регистрацију и позиве ка хитним службама и то у периоду од 90 дана – односно најкасније до 10. маја 2025. године. Уколико се ни после тога не буду евидентирали, остаће без корисничког броја.
Није познато колико је оних који користе ове картице то већ учинило. Подсетимо, због бројних злоупотреба српске безбедносне службе су још 2013. године покренуле иницијативу да се сим картице купују уз личну карту. Припејд картице у промету су више од двадесет година, а први пут када је ово законско решење предложено у Србији је било више припејд него постпејд корисника (оних који имају потписан уговор са оператером). Тада је од укупног броја корисника мобилне телефоније у Србији, 59 одсто било припејд корисника. Још онда је предложено да се при куповини такозваних припејд картица (за телефонирање „на допуну”) уведе обавеза евидентирања купца.
У већини европских земаља одавно је немогуће купити ове картице без личних докумената. Страни туристи чак су у обавези да при куповини локалне припејд картице покажу путну исправу и региструју код продавца, односно није могуће активирати сим картицу без података из пасоша.
Шта је потребно од података
Подаци за регистрацију физичких лица који се морају доставити су име и презиме, додељени претплатнички број и један од следећих података: јединствени матични број грађана, евиденциони број странца, број личне карте или број путне исправе. За правна лица потребни су назив правног лица, матични број правног лица и додељени претплатнички број. Пружаоци припејд услуга омогућавају регистрацију припејд бројева онлајн или лично у пословницама широм земље, а за све даље информације и детаље о регистрацији корисници се могу директно обратити свом изабраном оператору, истиче Рател.
Политика