Грађанима Ужица, општина Чајетина, Бајина Башта, Пожега и Прибој представљена су два нова пројекта чија реализација је подржана од стране Регионалне развојне агенције Златибор, Владе Републике Србије и ЕУ ПРО плус програма. Укупна вредност оба пројекта је око два милиона долара, а када је реч о граду Ужицу где ће бити реализовано највише активности, то је износ од око 1, 3 милиона долара, од чега је учешће града око 243 хиљада долара.
Према речима градоначелнице Ужица др Јелене Раковић Радивојевић, захваљујући Стратегији урбаног развоја која је у сарадњи са општинама Чајетина, Бајина Башта, Пожега и Прибој урађена у претходном периоду, добијена су средства од ЕУПРО плус програма, за израду студије јединственог идентитета урбаних целина.
“Такође, овде у згради Народног позоришта Ужице биће урађена летња сцена на крову објекта, лифт, соларна електрана, зелена парковска површина и два зелена зида. То је нешто сасвим ново у нашем граду и надам се концепт који ће многи следити у наредним годинама. Две соларне електране биће постављене на Градском базену а једна у будућем Регионалном тренинг центру у Крчагову”, истакла је градоначелница.
Она додаје и да се свим већ реализованим активностима и учешћем у овом пројкету, још једном показује чврсто опредељење ка енергетској и зеленој транзицији и намера да у будућности користимо што мање фосилних горива и што више обновљивих извора енергије.
“Стотине милиона динара уложили смо у енергетску санацију школа, вртића, установа, али и индивидуалних домаћинстава и наставићемо у том смеру уз подршку Владе Републике Србије и наших партнера из Европске уније, кроз постојеће и нове мере и програме”, закључила је градоначелница Ужица.
Милан Стаматовић председник општине Чајетина, у оквиру овог пројекта на Туристичко рекреативном комплексу Златибор биће изграђена зелена фасада, што ће према његовим речима допринети малој промени изгледа планинског места. Он истиче да ће и ова сардња бити ново искуство са позитивним ефектима.
“Ми се дужи низ година боримо да градњу прилагодимо брдско планинском стилу у природним материјалима. Али нажалост инвеститори у трци за брзом зарадом понекад то и занемаре. И ово ће можда бити леп пример позитивне праксе да и други објекти крену са тим мало разноврснијим фасадама, где би више пажње обратили на заштиту животне средине и користили алтернативне изворе енергије”, казао је Стаматовић.
Зоран Стаматовић директор Народног позоришта Ужице истиче да ће се реализацијом планираних активности спречити прокишњавање крова, чиме се решава један од већих проблема.
“Дошли смо на идеју да се на крову позоришта уради монтажно демонтажна, летња мала сцена. Тако ће 20 до 30 људи моћи да гледа изабране представе са целог простора Србије и тиме ћемо спречити да летња позоришна сезона буде мртва. Зелене површине ће овој згради дати још једну димензију чиме смо се уклопили са идејом заштите животне средине и енергетске ефикасности. Соларни панели на крову допринеће да производимо довољно енергије да за осветљење у позоришту, а то није мало јер позориште највише енергије троши управо на осветљење.”
Према речима Виктора Вељовића менаџера сектора за развој капацитета ЕУ Про плус програма, кроз овај програм опредељено је више од 40 милиона евра за пилотну шему за 12 терититорија, које имају територијалне стратегије, јер то је, како каже и директива Европске уније за спровођење оваквих политика. Пројекат се реализује у сарадњи са Министарством за европске интеграције а реализује га РРА Златибор у сарадњи са градом Ужицем и општинама Бајина Башта, Чајетина, Прибој и Пожега. Рок за реализацију планираних активности је крај 2025. године.