ОГЛАСНА ТАБЛА
СРБИЈА ФОТО РАЗГЛЕДНИЦА

Килограм кошта чак 5.000 евра: У Србији га много има, берба увелико у току

Када је реч о нашој земљи, Фрушка гора постала је једна од омиљених дестинација ловаца на скупоцене подземне гљиве, али трагача има и у другим деловима Србије попут Мачве, Делиблатске пешчаре, на планинама Космај, Рудник и Опленац, у Обедској бари, у шумама Црни луд и Сенајске бар, те у близини река Босут и Луг.

Тартуфи углавном расту у симбиози са кестеном, храстом, белом тополом и лешником, па се управо могу наћи у тим шумама. Процењује се да је број тартуфара у Србији порастао на око 5.000, а зарада по сезони може да иде и до 30.000 евра.

Тартуфари обично не откривају чиме се баве и крију места на којима су их нашли. Обично за гљивама трагају уз помоћ паса или мангулица.

Колико коштају тартуфи?
Иако су тартуфи прилично слични, одређене врсте се разликују по боји, од црне и смеђе до беле, па чак и црвене.

Црни тартуф, који је јефтинији, кошта око 50 евра по килограму, док бели, краљевски тартуф може да достигне цену од неколико хиљада евра по килограму.

У последње време, и странци долазе у Србију јер тартуфа има доста, а на западу Европе се могу продати за већу суму новца. Митровица инфо је пренела да ако комад великог белог тартуфа кошта 2.000 евра на западу Европе, код нас је то дупло мање.

За разлику од нас, у Хрватској се, рецимо, тачно зна где се могу тражити тартуфи, а постоје и дозволе које коштају око 100 евра годишње.

Сезона бербе белих тартуфа у току
Бели тартуфи, познати као једни од најцењенијих кулинарских драгуља, већ стотинама година привлаче пажњу гурмана широм света.

Берба белих тартуфа траје од септембра до децембра, а проналазак ових подземних блага захтева посебну вештину. Искусни трагачи, уз помоћ специјално обучених паса, пажљиво претражују шумско тло, тражећи тартуфе који се истичу својим интензивним мирисом, који подсећа на бели лук, сир и земљу.

Прошле године, цена истарског белог тартуфа прве категорије кретала се између 4.600 и 5.000 евра за килограм, док је друга категорија коштала око 3.000 евра по килограму. У прву категорију спадају тартуфи тежи од 20 грама, док у другу припадају они између 10 и 20 грама.

Ове гљиве користе се у малим количинама, најчешће свеже нарендане преко јела попут тестенине, рижота или јаја.

У Хрватској, посебно у Истри, сезона белих тартуфа већ увелико траје, али је овогодишњи дуготрајни топлотни талас ипак смањио принос.

Ови тартуфи се користе и у туристичкој промоцији Мотовуна, посебно кроз повезивање с винима и другим манифестацијама, што чини Истру јединственом дестинацијом за љубитеље врхунске хране.

Извор/Фото: Блиц

Komentari

НАЈНОВИЈЕ ВЕСТИ

Ко је криминалац из серије „Сабља“? Жене одлепиле за младим глумцем: „Комшија ме учио да баратам снајпером“

ОГЛАСНА ТАБЛА

Оно што су урадила ова деца за сваку је похвалу (ВИДЕО)

ОГЛАСНА ТАБЛА

ЕПС од 1. новембра креће са укидањем шалтера за наплату

ОГЛАСНА ТАБЛА

НБС: Динарска штедња исплативија од девизне

ОГЛАСНА ТАБЛА

Репрезентативни синдикати: „Ако се захтеви не испуне, следи ТОТАЛНА обустава рада на неодређено време“

ОГЛАСНА ТАБЛА

РЕЦЕПТ ЗА ПРЕУКУСАН КОЛАЧ: Све што вам је потребно су две јабуке и два јајета (ВИДЕО)

ОГЛАСНА ТАБЛА

Дигитални досије и алкобраве за пијане возаче – шта доноси нови закон о безбедности саобраћаја

ОГЛАСНА ТАБЛА

Саопштење за јавност ГЧ „Либерграф“ Ужице: Трга партизана је поново нападнут!

ОГЛАСНА ТАБЛА

Временска прогноза за недељу – 3. новембар

ОГЛАСНА ТАБЛА