ОГЛАСНА ТАБЛА
СРБИЈА ФОТО РАЗГЛЕДНИЦА

Како олакшати варење након обилних празничних гозби?

Услед обилних и укусних оброка током празника, наш систем за варење је преоптерећен, због чега осећамо тромост, поспаност и нелагодност у стомаку.

Нутриционисткиња Марија Рапаји дала је савете о томе како се понашати после обилних празничних оброка и да ли су газирана пића или сода бикарбона, којима тада често прибегнемо, заиста добро решење.

Према речима нутриционисткиње, повремено преједање, попут оног током новогодишње вечери или божићног ручка, није озбиљан проблем ако се већ наредног дана вратимо уобичајеним оброцима и уравнотеженој исхрани.

Жене са умерено активним начином живота би требало да уносе око 2.000 калорија дневно. Мушкарцима је, генерално, потребно више калорија, односно око 2.600 како би остварили све своје потребе за уносом хранљивих материја. На ове бројке могу да утичу и неке друге ствари, попут тога колико година имате, као и колико често вежбате.

Да бисте унели 2.000 калорија дневно, требало би да их распоредите на три оброка и две ужине. Тако би доручак, ручак и вечера требало да садрже по 500 калорија, а две ужине по 250 калорија.

Чак и ако се држимо тог плана, многи од нас често премаше број прописаних калорија, нарочито током празника и у сличним приликама.

Уколико су посебне прилике једини тренуци када претерате, нема потребе да се бринете, судећи према нутриционисти, Кристен Смит.

„Неколико висококалоричних оброка неће направити никакву битну разлику у вашој тежини, нити ће бити лоши по ваше здравље. Ваш желудац је еластичан орган. Ипак, често ћете осетити непријатне симптоме када се преједете“, каже Кристен.

„Зато што свој желудац растежете преко његовог уобичајеног капацитета, може се јавити бол у стомаку, надимање, пробавне сметње или мучнина“, каже Смит.

Такође можете имати киселину када ваш надути стомак врши притисак на сфинктер који раздваја желудац и једњак.

Да ли су сода бикарбона или газирано пиће добра опција?
„Газирана пића, због соде коју садрже, могу привремено деловати као да убрзавају варење, али заправо не помажу. За наш желудац то је као када проспете нешто масно и додате киселину – део ће се растворити, али талог остаје“, наглашава Марија Рапајић.

Слично важи и за соду бикарбону растворену у води. Иако може привремено ублажити осећај нелагодности, овакав приступ не решава проблем и може довести до таложења токсина у организму.

Здравија решења за брже варење
Ако желите да помогнете свом систему за варење, нутриционисткиња саветује природније приступе.

„Боље је попити чашицу горког биљног пића, попут ликера са лековитим травама, јер оно помаже да се храна разгради природним путем“, поручује она.

Уз то, препоручује се лагана шетња након оброка, конзумација топле воде или чаја без шећера, као и повратак умереним оброцима како би се организам брзо вратио у баланс.

Б92

Komentari

НАЈНОВИЈЕ ВЕСТИ

У ужичком породилишту рођено седам беба

ОГЛАСНА ТАБЛА

Златибор оборио све рекорде – 100.000 туриста за празнике

ОГЛАСНА ТАБЛА

Сутра у Крчагову без струје због радова

ОГЛАСНА ТАБЛА

Данас се слави Свети Серафим Саровски

ОГЛАСНА ТАБЛА

Саопштење за јавност ГрО ССП Ужице

ОГЛАСНА ТАБЛА

Кустендорф од 22. до 25. јануара

ОГЛАСНА ТАБЛА

До 27. јануара пријаве пензионера за бесплатну рехабилитацију у бањама

ОГЛАСНА ТАБЛА

Подршка даљем развоју пчеларства

ОГЛАСНА ТАБЛА

Временска прогноза за 15. јануар: Хладно јутро, па благи раст температуре

ОГЛАСНА ТАБЛА