У оквиру програма “Ужице – престоница културе Србије 2024”, а поводом 110 година од почетка Првог светског рата, у Историјском архиву Ужице отворена је изложба “Српско војничко гробље у Алжиру”. Изложбу, коју су приредили Историјски архив Ужице и Друштво пријатеља Алжира, отворио је амбасадор Народне Демократске Републике Алжир Њ.Е. Фатих Махраз. О чврстим везама Србије и Алжира и наставку сарадње говорило се и током састанка амбасадора са замеником градоначелнице Ужица Рајком Радосављевићем.
“Ужице као Престоница културе Србије дочекало је многе госте са којима је започета културна сарадња, а на наше велико задовољство, данас смо домаћини амбасаде Народне Демократске Републике Алжир и Друштва пријатеља Алжира”, истакао је заменик градоначелнице Ужица Рајко Радосављевић. Према његовим речима стотине наших сународника је крајем Првог светског рата, спас пронашло у француским војним болницама у пријатељском Алжиру, у коме се налази и Српско војничко гробље са посмтрним остацима 324 припадника српске војске преминулих у периоду од 1916. до 1919. године.
“Иако су историјски сукоби изазвали велике несреће и губитке, они су и сјединили и повезали, чему је потврда и ова изложба и наш данашњи сусрет. Нека је слава нашим херојима и вечно им хвала – чувамо их од заборава”, поручио је Радосављевић.
Изложбу су приредили Историјски архив Ужице и Друштво пријатеља Алжира и она је по речима амбасадора Алжира Фaтaха Maхрaза, тек почетак сарадње која ће бити настављена на темељима чврстих пријатељских односа две земље.
“Огроман је значај онога што је Југославија урадила када се Алжир борио за своју независност, пробијена је француска медијска блокада, а значајна је и свеукупна подршка кроз борце, војну, техничку и сваку другу врсту опреме. Негде око 50 хиљада грађана Југославије дало је крв за борце алжирске револуције. Зато је важно да се сарадња негује и настави и да млади људи то исто чине у времену пред нама”, нагласио је амбасадор.
Уз подсећање да Алжир није признао независност Косова и није подржао Резолуцију о Сребреници, Жељко Марковић директор Исрторијског архива Ужице истакао је да Србија зна да цени и поштује своје пријатеље. Он је нагласио да је данашња изложба само један од садржаја, којима се Историсјки архив и град Ужице придружују обележавању јубилеја 70. година од независности Алжира и да ће у новембру месецу бити организован научни скуп у оквиру ког ће наступити и музичари који свирају традиционалну музику из Алжира.
Maркo Jeлић, прeдсeдник Друштвa приjaтeљa Aлжирa поручио је окупљенима да је заједничка историја Србије и Алжира важан сегмент наше сарадње
“Као што Алжирци чувају сећање на наше гробље, тако се и ми сећамо се југословнске подршке њиховој борби за независност. Само заједнички и културом сећања можемо да развијамо нашу будућност и у овом смислу драго ми је што су припадници млађе генерације данас са нама јер они треба да наставе у будућности да развијају и негују пут културе сећања”.
О важним историјским догађајима за обе земље, тренутној и будућој сарадњи у области културе, али и могућностима за сарадњу у осталим сегментима, разговарало се и током састанка одржаног у Градској кући.
Град Ужице