У зимском периоду прави је изазов како се ефикасно и економично загрејати. Електричар Томислав Мицић поделио је савете како да се изборимо са хладноћом и уштедимо на рачунима за струју.
Правилно грејање током зиме не само да утиче на нашу удобност већ и на трошкове. Подешавање система грејања и коришћење ефикасних термостата може значајно допринети штедњи струје. Томислав Мицић истиче да су хладни радијатори приликом етажног грејања чест проблем када се грејање укључи након летње паузе.
„Најчешћи проблем је пумпа, пошто цело лето није радила, пумпа за етажно грејање хоће да заглави и пошто не циркулише воду кроз радијаторе. А може бити и сам котао, који има заштиту од ниског притиска воде у систему и онда просто он се искључи када нема довољно притиска и тада котао неће да прорад“, објашњава електричар Мицић.
Требало би пре сезоне увек да се погледа какав је притисак у систему, истиче електричар Мицић.
„Сваки систем има манометар који показује притисак обично од нула па до четири или нула па до шест бара и тада када је притисак између један и два онда је добро, можемо га покренути. Ако је испод један, то је већ знак да не функционише како треба и требало би позвати мајстора“, саветује Мицић.
Указује и на грешку коју сви правимо када сами покушамо да поправимо радијаторе.
„Многи сами допуњавају воду мислећи да је само до воде, али притисак у систему није само ствар воде у систему него је ствар и експанзионог суда. Дакле вода се шири када се греје и их скупља се када се хлади. Експанзиони суд је једини који може да компензује ширење воде. Тако да он би требало да се подеси на фабричке параметре пре него што се додаје вода. Многи сами додају воду па онда направе још већи проблем, тако што вода почиње да излази напоље“, каже Мицић.
Како смањити рачун за струју?
Многи се жале да је коришћење етажног грејања веома скупо, а електричар Мицић открива и шта доводи до тако високих рачуна.
„Једини начин за смањење потрошње струје је коришћење прецизних собних термостата. Многи имају онај са точкићем собни термостат на зиду који су непрецизни. Ви га наместите на 23 степена, он греје до 26, 27 док ви не приметите да је претопло. Он је већ неколико сати радио без потребе, па тек онда га сами смањите“, каже Мицић.
Мицић препоручује дигиталне термостате који одржавају температуру на жељеном нивоу и спречавају непотребно грејање. Један од начина да смањите рачун за струју је и комбиновање различитих метода грејања, као што су инвертери. Инвертери троше три пута мање струје од конвенционалних система, посебно када није екстремно хладно, саветује електричар.
Мицић упозорава да треба избегавати прелазак границе од 1600 кWх месечно, јер након тога цена струје драстично расте. Управљање потрошњом може значити велике уштеде на крају месеца, напомиње електричар.
Извор: Мондо