За тону пелета треба издвојити од 30.000 до 36.000 динара, док кубик дрва кошта од 5.200 до 10.500
Грађани који се греју на дрва и пелет већ обилазе стоваришта и купују за следећу грејну сезону, будући да је, у односу на мај прошле године, огрев сада јефтинији и до 30 одсто.
На дрва и пелет у Србији се греје готово половина домаћинстава, а на стовариштима радно као пред грејну сезону. Снабдевачи кажу да су испоруке свакодневне, јер су многи грађани већ уплатили огрев, а очекују још већу потражњу.
– Недавно, после 1. маја, почело је и интересовање за огревно дрво. Сами знамо каква је била прошла година, нарочито друга половина, па је народ почео раније да купује. Самим тим, јер је већа понуда, повољније су цене и већи је избор – рекао је за РТС власник једног београдског стоваришта.
За тону пелета треба издвојити од 30.000 до 36.000 динара, док су дрва најјефтинија на југу земље, а најскупља у Војводини. Кубик је најјефтинији у продаји на камиону – 7.500 док на стовариштима кошта од 8.000 до 10.500 динара. Знатно повољније, дрва се могу купити и директно у газдинствима „Србијашума“. Цена кубика је 5.200 динара.
– Десет и по хиљада је исцепано дрво, а када је у питању метарско дрво, цене су сада око 9.000 динара на већини стоваришта. Цена варира од стоваришта до стоваришта. Она стоваришта која су пуна и на којима продаја иде нешто слабије сада нуде одређене акције, па тако имамо ситуацију да се на једном стоваришту букова метрица продаје по цени од 9.000 динара, а храстова 8.000 динара – каже за РТС Бранко Главоњић, професор Шумарског факултета у Београду.
Стручњаци саветују да ранија куповина огрева доноси већу корист: дрва највише топлоте дају када су просушена, цена је повољнија, а многа стоваришта омогућавају плаћање на рате.
– Мислим да су мај месец и негде још прва половина јуна право време за то, из простог разлога, зато што ће сигурно, како се примиче грејна сезона, цене ићи навише – напомиње Главоњић.
У Удружењу фабрика пелета, које има 80 чланова, кажу да је производња нормализована.
Курир.рс