На данашњи дан, 354. године у Антиохији је рођен Свети Јован Златоусти, некадашњи цариградски патријарх. Православни верници данас славе крсну славу, а за овај дан се везују и интересантна веровања.
На Јована Златоустог се избегава свако коришћење конца, вунице, струне, тј. шивење, плетење, везивање. Верује се да онај ко тада прекине нит (конац) тиме прекида и свој живот.
Пошто у српском народу Свети Јован важи за ученог свеца, верује се да је на дан када он слави добро узети књигу у руке и прочитати бар неки њен део.
Свети Јован златоусти је у тајне хришћанства ушао након смрти родитеља, када се замонашио. Тај свечани чин пратили су лично апостоли који су га благосиљали и прорекли му велику службу, велику благодат и велико страдање.
Рођен је у Антиохији, где је студирао богословље у склопу школе библијске егзегезе којом је руководио Диодор Тарсијски.
У Антиохији је рукоположен у чин ђакона и свештеника (385).
Као ђакон пише „О свештенству“ (дело непревазиђено до данас), а као свештеник посветио се проповедничкој служби.
Проповеда свакодневно, на одређене теме, али нарочито о личној и друштвеној етици, бранећи сиромашне и израбљиване, осуђујући богате и оне који држе власт.
Благодарећи његовој проповедничкој слави, 397. године изабран је за епископа цариградског, где ће ускоро ући у сукоб са Евтропијем, министром двора цара Аркадија, и са царицом Евдоксијом јер је предлагао потпуну реформу начина живота, како у Цркви тако и на царском двору.
Под сплеткама Патријарха Теофила Александријског, Свети Јован је збачен са престола 402. године.
Поново долази из првог прогонства, а напослетку Евдоксија га прогони у Кукуз, где је умро 407. године.
Одавде пише највећи део писама, међу којима и 17 Писама Олимпјади.
Сматра се да је највећим тумачем Светог Писма, најбољим хришћанским беседником, учитељем хришћанског живота, идеални пример Црквеног пастира и страдалник за Јеванђеље Христово које је проповедао.
Црква га слави више пута у току године. 30. јануара заједно са Св. Василијем Великим и Св. Григоријем Богословом – Света Три Јерарха, и посебно 27. јануара и 13. новембра (26. новембра по новом календару.)
Извор:mondo.rs