Почев од 2011. године, 17. новембар се обележава као Светски дан превремено рођених беба. Нажалост, свест о томе шта значи бити превремено рођена беба, које то ризике и проблеме носи, као и са чиме се све сусрећу родитељи превремено рођене деце је на веома ниском нивоу. Чак и они који су у свом окружењу имали некога са превремено рођеном бебом, ретко знају све о борби и страховима кроз које су пролазили родитељи.
Превремено рођење бебе је озбиљан здравствени проблем и уједно водећи узрок смртности деце млађе од пет година.
Сваке године се у свету роди око 15 милиона превремено рођених беба, док чак један милион не преживи. Превремени порођај је сваки порођај пре више навршене 37. недеље трудноће, а поред свих напора и развоја медицине, доња граница преживљавања бебе је око 23. недеље трудноће.
Нажалост, стопа преживљавања превремено рођених беба зависи и од дела света у коме су се родили. Око 50% беба рођених у 24. недељи трудноће у развијеним државама ће преживети, док ће око 50% беба рођених у неразвијеним државама преживети тек у 32. недељи трудноће.
Основни разлог за ове разлике је што је превремено рођеним бебама неопходна адекватна нега, савремени инкубатори, омогућити им да дишу до потпуног развоја плућа, адекватна нега и чистоћа да би се смањио ризик од инфекција и подршка дојењу. У развијеним земљама, скоро све превремено рођене бебе преживљавају, док је у неразвијеним земљама тај проценат изузетно низак. У средње развијеним земљама, где спада и Србија, већи је проценат преживеле деце, али је већи и број деце са инвалидитетом као последицом компликација насталих након порођаја.
Извор: ВолимЗрењанин