ОГЛАСНА ТАБЛА
ПРАВОСЛАВЉЕ ФОТО РАЗГЛЕДНИЦА

Данас је Света Петка, светитељка-заштитница жена (Преподобна мати Параскева)

 

Српска православна црква  данас празнује дан Преподобне мати Параскеве – Свете Петке, заштитнице жена, светитељке која је помагала болеснима и сиромашнима.

Света Петка негује се вековима у југоисточној Европи, а поштују је и неки нехришћански народи на истоку. Верници јој се обраћају молитвом за помоћ и спас од болести и других животних невоља.

Потицала је из имућне и побожне породице. Имала је брата, који се звао Јевтимије и који се замонашио веома млад, да би касније постао епископ Мадитски (989 – 996) Још као девојчица, док је са мајком одлазила у цркву, она је била веома побожна. Након смрти својих родитеља, жељна подвижничког живота, она је напустила родитељски дом и отишла у Цариград, где се замонашила у цркви Свете Софије, а затим се запутила у Јорданску пустињу.

Извори лековите воде
Поред храмова Свете Петке често се налазе извори лековите воде коју људи узимају верујући да ће им залечити ране и заштитити их од болести. Параскева је рођена у Епивату, код града Каликратије у Малој Азији, при крају десетог или почетком 11. века.

По предању, Света Петка је многе године провела у пустињи, у посту и молитви и усамљеничком животу. Предање каже да јој се у сну јавио анђео и упутио у отаџбину да шири веру Христову. Зато се Света Петка на иконама представља у монашкој одећи, са крстом у руци.

На њеном гробу, каже легенда, догађала су се чуда. Бугарски цар Јован Асен 1238. по једнима је отео, по другима једноставно пренео мошти свете Параскеве у свој престони град Трново. Кад су Турци освојили Бугарску, мошти су пренете, по заповести султана Бајазита, у молдавски град Јаши.

Одморите с кућним пословима
Према народним обичајима, данас жене не би требало да месе, кувају, шију, перу веш или раде било који посао у кући како не би навукле гнев светитељке и да им током године не би трнуле руке.

Младе девојке треба да беру цвеће и њиме украсе свој дом како би у њима целе године владала слога и мир, док се девојчицама облаче нове хаљинице како би их у наредној години пратила срећа.

Девојке би требало да поједу парче славског колача и да сачувају мрвице, па ће те ноћи у сну видети своју судбину и будућег мужа.

Црква Ружица
Кнегиња Милица успела је 1396. да измоли светитељкине мошти и сахрани их у цркви Ружици, на Калемегдану. Султан Сулејман Други пренео је мошти свете Параскеве 1521. у Цариград. Коначно, 1641. цариградски патријарх Партеније поклонио је мошти молдавском кнезу Василију Лупулу који их је пренео у Јаши и положио у цркву Света три јерарха, где су и данас.

 

Podeli članak

Komentari

NAJNOVIJE VESTI

Временски преокрет у наредном периоду

ОГЛАСНА ТАБЛА

Објављена процедура пријаве средњошколаца за 10 хиљада динара

ОГЛАСНА ТАБЛА

Бесплатно даје земљу за органску производњу – Зоран уступа њиве породицама које хоће да раде на њима

ОГЛАСНА ТАБЛА

ЕПС продужио рок доспећа рачуна за октобар до 30. новембра

ОГЛАСНА ТАБЛА

Промоција књиге „Три хлеба насушна“

ОГЛАСНА ТАБЛА

Новине у здравству: Златибору амбуланта, Ужицу „магнети“

ОГЛАСНА ТАБЛА

82. годишњица битке на Кадињачи

ОГЛАСНА ТАБЛА

„Путеви“ расписали тендер за санацију „црних тачака“

ОГЛАСНА ТАБЛА

Од 1. јануара нови услови пензионисања жена

ОГЛАСНА ТАБЛА